Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 00:00

Čo by bolo s kauzou Kiska bez jeho „advokáta“ Fica ​

Kedy je obvinenie v prípade daňových únikov dobrá správa.

Čo by bolo s kauzou Kiska bez jeho „advokáta“ Fica ​
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pri daňových kauzách Andreja Kisku sa treba odosobniť. Od Roberta Fica. Angažovanosť ulicou odmietnutého expremiéra naznačuje, že ide o pomstu či prekrývanie vlastných káuz. To je tiež pravda, no zároveň je to vážny prípad, do ktorého je zaplatený najvyšší ústavný činiteľ. Obvinenie konateľa prezidentovej firmy neznamená preukázanie viny, no naznačuje, že vyšetrovateľ vidí trestný čin. Pre napäté vzťahy prezidenta s vládou by bolo smiešne povedať, že vyšetrovateľ je odvážny. Ale predsa len, je to precedens, hoci vo vyspelých krajinách je vyšetrovanie politikov oveľa bežnejšie.


Kiskov prípad má okrem DPH ešte jednu rovinu – týka sa dane z príjmu, hoci tu obvinenie vznesené nebolo. Ak by prezident zveril bežnej firme, napríklad reklamnej agentúre, financovanie kampane, tá by si mohla výdavky dať do daňových nákladov a započítať ich voči tržbám – platbám od klienta. Personálne a majetkové prepojenie však stavia prípad do iného svetla. Ako HN informovali v lete, podľa daniarov si Kiskova firma nemohla dať výdavky d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.