Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Ôsmy najbohatší región v EÚ. Naozaj?

Sme naozaj bohatší ako Štokholm? Ako Salzburg? No s rukou na srdci si povedzme, že nie...

Ôsmy najbohatší región v EÚ. Naozaj?
Zdroj: Pixabay / Vikino

Minulý týždeň bol zverejnený výsledok štatistikov z Eurostatu, ktorí opäť zaradil Bratislavský kraj medzi desiatku najrozvinutejších regiónov Európskej únie. Máme HDP na úrovni 179 percent priemeru EÚ. Super!
Až kým nevyjdeme za hranice hlavného mesta a nezisťujeme, či sa v Stupave, v Pezinku alebo v Senci žije lepšie ako v Prahe, Viedni či Paríži. A vlastne nemusíme ani ísť za hranice Bratislavy. Sme naozaj bohatší ako Štokholm? Ako Salzburg? No s rukou na srdci si povedzme, že nie...
Eurostat hodnotí vyspelosť regiónov, no zohľadňuje iba jeden jediný ekonomický ukazovateľ. Bratislavský kraj tak dopláca na štatistiku, ktorá síce zohľadňuje tvorbu HDP na regionálnej úrovni, no neberie do úvahy rozdielne ceny tovarov a služieb. Nezohľadňuje ani ekonomickú silu obyvateľov regiónov vyjadrenú príjmami domácností. Laicky povedané, v Bratislave si za tie isté peniaze kúpite menej ako inde. Napríklad na východnom Slovensku kúpite trojizbový byt násobne l

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.