Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 00:00

Komentár šéfredaktorky HN: Môže prísť zmena. Ale iná, akú sme čakali

Voľby ukázali, že Slovensko rozhodne nie je také proeurópske, ako vyzerá na prvý pohľad.

Komentár šéfredaktorky HN: Môže prísť zmena. Ale iná, akú sme čakali
Zdroj: archív

Výber menšieho zla vo voľbách poznali dlhé roky na Slovensku najmä pravicoví voliči. Nikdy neboli úplne spokojní, zakaždým boli nútení robiť kompromisy. Paradoxne, tento fenomén tu máme opäť. Ale nie pri pravicových voličoch, ako sme ich poznali. Menšie zlo si, ak vôbec, teraz budú vyberať voliči antisystému. Mariana Kotlebu a Štefana Harabina. Boli by sme radi, ak by sme autorstvo tejto myšlienky mohli pripísať sebe, avšak povedal ju riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. Celkom presne pritom opísal jeden zaujímavý moment prezidentských volieb 2019.

Value for money
Sociálne siete ovládla v sobotu v noci eufória. Vysoký volebný zisk oslavovali voliči Zuzany Čaputovej, časť ľudí vyzdvihovala, že do druhého kola postúpili iba proeurópski kandidáti. Tieto voľby však ukázali, že Slovensko rozhodne nie je také proeurópske, ako vyzerá na prvý pohľad. A že zmena je možno naozaj na dohľad. Ale nie iba tá, ktorá by sa mnohým možno páčila.

Je dôležité si popri oslavách pozrieť čísla podrobnejšie. Pol milióna ľudí volilo Štefana Harabina alebo Mariana Kotlebu. Pol miliónu ľudí neprekáža Harabinova justičná minulosť alebo záhadná posadnutosť Kotlebu číslom 88. Pol milióna ľudí už nie je individuálny výkyv, to je dav.

​Faktom je, že obaja majú mimoriadnu podporu alternatívnych médií. Minimálne jeden z nich bol silný na sociálnych sieťach. Vieme si však predstaviť, ako by reálne dopadli, ak by mali profesionálne robenú kampaň, ako sme videli pri iných kandidátoch? Kam by sa až boli schopní dostať?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.