Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 09:57

Andrej Kiska vymyslel svoje najväčšie víťazstvo

Prípadné ďalšie obštrukcie pri voľbe ústavných sudcov tak už budú len výsledkom neschopnosti koalície dohodnúť sa.

Andrej Kiska vymyslel svoje najväčšie víťazstvo
Zdroj: Reuters

Konkurenční komentátori sa zhodli, že Andrej Kiska urobil vymenovaním troch sudcov nečakaný krok, pretože si vybral možnosť, ktorú nemal, a teraz hrozí chaos. Dovolíme si inú interpretáciu. Vybrať z neúplného počtu je neortodoxný precedens, no prezident rozhodol dobre, či presnejšie povedané, v zlej situácii si vybral to lepšie z možných rozhodnutí.

​Hlava štátu nemá povinnosť vyberať z menšieho počtu kandidátov. Môže tak urobiť len vtedy, ak tým zabezpečí riadny chod Ústavného súdu (nechajme bokom predpoklad, že riadnym chodom sa rozumejú štyri funkčné senáty, teda 12 sudcov).

Menej ako troch sudcov teda prezident vymenovať nemohol, lebo by tým nesfunkčnil plénum.

Podľa judikatúry Ústavného súdu (napríklad aj nálezu prvého senátu, ktorý Kiskovi v decembri 2017 prikázal vymenovať troch sudcov) sa kandidatúra končí vymenovaním potrebného počtu kandidátov, nie žiadnym iným rozhodnutím alebo postupom prezidenta.

Môžeme teda usudzovať, že piati neúspešní kandidáti budú prezidentovi k dispozícii, až kým neobsadí všetky voľné miesta. Zatiaľ sa tak nestalo a Kiska nemá možnosť vylúčiť ich z voľby iným spôsobom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.