Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Kľúčom k úspechu Európy sú inovácie a kohézia​

Slovensko má z politík Európskej únie výrazný osoh.

Kľúčom k úspechu Európy sú inovácie a kohézia​
Zdroj: Reuters

Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu, mali by sme si preto položiť otázku, akú Európu v budúcnosti chceme. Som pevne presvedčený, že ďalšia generácia Európanov by mala žiť v prostredí, ktoré je vnútorne súdržné a navonok konkurencieschopné. V priestore, ktorý je verný svojmu odkazu vyváženého územného rozvoja a solidarity medzi krajinami a generáciami, a podporuje inovácie a podnikanie. Je to nevyhnutné na to, aby sa zachovala a ďalej rozvíjala líderská pozícia Európy vo svete a aby na našej časti zeme vznikali nové pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou.


Nevynechať žiaden región
Kohézne politiky, ktoré podporujú konvergenciu životnej úrovne a zabezpečujú, že na ceste k sociálnemu a ekonomickému pokroku nebude vynechaný žiaden región, sú srdcom Európskej únie. Keď bola v roku 1958 založená Európska investičná banka, prvým zmyslom jej existencie bolo pozdvihnúť životnú úroveň ľudí v menej rozvinutých regiónoch. Príkladom je oblasť Stredomoria, a talianskeho regiónu Mezzogiorno.


Postupne sa záber banky a jej kohéznej politiky rozšíril, aby sa vzťahoval aj na väčší počet území v západnej a v južnej Európe. Kohézne programy získali ešte väčší význam po posledných rozšíreniach EÚ o stredoeurópske a východoeurópske krajiny v rokoch 2004, 2007 a 2013. Ako investičný nástroj Únie venuje Európska investičná banka ročne okolo 30 percent svojej úverovej činnosti na projekty, ktorých cieľom je ekonomická konvergencia a vyrovnaný regionálny rozvoj v Európe. Kohézia zostane jednou z hlavných politík EÚ a Európskej investičnej banky aj v nasledujúcich rokoch. Zatiaľ aj pre Slovensko.


Slovenské úspešné príbehy
Slovensko je krajinou, ktorá mala z týchto politík výrazný úžitok. Využíva granty EÚ a pôžičky Európskej investičnej banky na rozmanité projekty - od generálnej modernizácie svojej cestnej a železničnej infraštruktúry, regeneráciu miest, posilnenie tvorby pracovných miest podporou malého a stredného podnikania a zlepšila sa vo výskume, v inováciách a vo vývoji.


Na Slovensku máme v tejto oblasti množstvo úspešných príbehov: jedným príkladom je financovanie Európskej investičnej banky v kombinácii s grantmi EÚ z operačného programu Integrovaná infraštruktúra a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.