Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Kľúčom k úspechu Európy sú inovácie a kohézia​

Slovensko má z politík Európskej únie výrazný osoh.

Kľúčom k úspechu Európy sú inovácie a kohézia​
Zdroj: Reuters

Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu, mali by sme si preto položiť otázku, akú Európu v budúcnosti chceme. Som pevne presvedčený, že ďalšia generácia Európanov by mala žiť v prostredí, ktoré je vnútorne súdržné a navonok konkurencieschopné. V priestore, ktorý je verný svojmu odkazu vyváženého územného rozvoja a solidarity medzi krajinami a generáciami, a podporuje inovácie a podnikanie. Je to nevyhnutné na to, aby sa zachovala a ďalej rozvíjala líderská pozícia Európy vo svete a aby na našej časti zeme vznikali nové pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou.


Nevynechať žiaden región
Kohézne politiky, ktoré podporujú konvergenciu životnej úrovne a zabezpečujú, že na ceste k sociálnemu a ekonomickému pokroku nebude vynechaný žiaden región, sú srdcom Európskej únie. Keď bola v roku 1958 založená Európska investičná banka, prvým zmyslom jej existencie bolo pozdvihnúť životnú úroveň ľudí v menej rozvinutých regiónoch. Príkladom je oblasť Stredomoria, a talianskeho regiónu Mezzogiorno.


Postupne sa záber banky a jej kohéznej politiky rozšíril, aby sa vzťahoval aj na väčší počet území v západnej a v južnej Európe. Kohézne programy získali ešte väčší význam po posledných rozšíreniach EÚ o stredoeurópske a východoeurópske krajiny v rokoch 2004, 2007 a 2013. Ako investičný nástroj Únie venuje Európska inv

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.