Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 00:00

Prečo potrebujeme inovačných diplomatov

Po izraelskom „testeri“ vyvstala akútna potreba prepojenia nášho prostredia malých a stredných podnikov s najlepšími vo svete.

Prečo potrebujeme inovačných diplomatov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nie raz som sa v súvislosti s vytvorením prestížnych pozícií pre štyroch inovačných diplomatov a ich vyslaním stretol so skeptickou otázkou. Nejde o umelo vytvorené a nadbytočné posty? Čo užitočné môžu priniesť našej krajine? Táto pilotná akcia je pre nás dôležitá ako soľ, a to z niekoľkých dôvodov.

Na Slovensku dosiaľ neexistoval koncepčný nástroj, ktorý by zrozumiteľne a  cielene podporoval medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu, vývoja a inovácií medzi rôznymi skupinami hráčov.  Či už máme na mysli vedecké a akademické obce alebo podnikateľské subjekty. Absentoval tu dynamický motor na urýchlenie suverénneho vstupu a etablovania slovenských inovácií na zahraničné trhy. Svet technológií napreduje raketovou rýchlosťou, a keďže chceme ako krajina naďalej fungovať na tejto progresívnej vlne, museli sme nájsť spôsob, ako naskočiť do rozbehnutého vlaku a dať o sebe vedieť.


Vytvorili sme unikátny model hybridného financovania, ktorý spája verejné a súkromné zdroje. Vďaka tomu sme mohli podporiť osem malých slovenských firiem. Dve sme vyslali do americkej Virgínie a šesť do izraelského Tel Avivu. Jedinečný tréningový program, ktorý tam absolvovali, ich zdravo nakopol, ale aj výrazne katapultoval do medzinárodného podnikateľského prostredia. Získali sebavedomie, kontakty a ambíciu efektívnejšie na sebe pracovať.

Slovensko má vysokú koncentráciu pracovitých a nápaditých ľudí s obdivuhodnými projektmi, akurát často nedotiahnutými, pretože sa ich tvorcovia nevedia predať. Po spomínanom izraelskom „testeri“ preto celkom prirodzene vyvstala akútna potreba prepojenia nášho prostredia malých a stredných podnikov s tými najlepšími vo svete.

Naši inovační diplomati, ktorých sme cielene umiestnili do štyroch technologicky najvyspelejších krajín – Čína, Izrael, USA a Fínsko, budú tvoriť aktívny medzinárodný most spolupráce, podpory verejno-súkromných partnerstiev a dôležitých obchodných kontaktov so Slovenskom.

Inovační diplomati budú vytvárať čo najlepší obraz o Slovensku v danej krajine, získavať relevantné informácie, rozvíjať obchodné vzťahy a investície. Ich cieľom je podporiť šikovné slovenské firmy, dobré nápady a inovatívne riešenia a nájsť im priestor na zahraničných trhoch. Držme našim inovačným diplomatom palce, profitovať z toho nebudú oni, ale naša krajina. Verím, že to spoločne dokážeme.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.