Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 00:00

Výnosy, ktoré spôsobujú šialenstvo

Vládne dlhopisy naprieč eurozónou sa prepadajú do mínusu.

Výnosy, ktoré spôsobujú šialenstvo
Zdroj: TASR/Markus Schreiber

Začnime vtipom. Otec vraví synovi: „Keď som ja bol v tvojom veku, synak, slamky v nápojoch boli z plastu, burgery z hovädzieho mäsa a štátne dlhopisy vyplácali stabilné výnosy.“


Ak vynecháme ekologicko-vegetariánsku dymovú clonu, vtip je založený na zvrátenosti sveta, v ktorom ani finančné aktívum, akým je dlhopis, po stáročia považovaný za bezpečný investičný nástroj so stabilným výnosom, dnes nevypláca kladný výnos.


Záporné výnosy
Výnosy do splatnosti benchmarkových nemeckých vládnych dlhopisov sa dnes obchodujú na úrovni –0,575 percenta, a keď ECB opäť zníži úrokové sadzby v septembri, pokles do negatívneho teritória bude pokračovať. Jednodňová depozitná sadzba ECB je v súčasnosti na úrovni –0,4 percenta a ekonómovia oprávnene pochybujú o tom, či práve znižovanie základných úrokových sadzieb je ten správny spôsob, akým sa ECB pokúša vdýchnuť život ekonomike eurozóny. Situácia sa môže, naopak, zhoršiť. Prognózy analytikov z HSBC naznačujú, že do konca roka by výnosy do splatnosti n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.