Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2019, 00:00

Mračná sa sťahujú nad ďalšími krajinami. Z krízy môže vyťažiť nečakaný hráč

Euro sa zrejme oslabí menej ako britská libra, ktorá je priamo vystavená negatívnym dôsledkom tvrdého brexitu, ale výnosové charakteristiky tých najbezpečnejších aktív v eurozóne veľkým lákadlom pre investorov nie sú.

Mračná sa sťahujú nad ďalšími krajinami. Z krízy môže vyťažiť nečakaný hráč
Zdroj: Reuters

Za predchodcu krízy sa všeobecne považuje inverzné otočenie výnosovej krivky. To je stav, keď sú dlhopisy s kratšou lehotou splatnosti na finančných trhoch cenené viac ako tie dlhodobé. Inverzia výnosovej krivky bola za posledných 50 rokov vždy predzvesťou finančnej a ekonomickej krízy. To platí hlavne pre Spojené štáty americké, kde klesli výnosy z desaťročných vládnych dlhopisov pod úroveň tých dvojročných naposledy v roku 2006. Následky finančnej krízy a hospodárskej recesie z rokov 2008 a 2009 si pamätáme dodnes.


Vo svete financií je tvar a sklon výnosovej krivky pre investorov veľmi dôležitý. Poskytuje totiž súhrnný pohľad na ocenenie vládnych dlhopisov so splatnosťou od jedného do tridsiatich rokov a jej inverzia je momentálne realitou na viacerých trhoch. Výnosy z desať- a viacročných vládnych dlhopisov v USA a vo Veľkej Británii sú dnes realitou a sú nižšie ako tie krátkodobé s dvojročnou splatnosťou. Výnosy sa na mnohých trhoch navyše nachádzajú v zápornom teritóriu.


Prah doteraz nepoz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.