Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2019, 00:00

Mračná sa sťahujú nad ďalšími krajinami. Z krízy môže vyťažiť nečakaný hráč

Euro sa zrejme oslabí menej ako britská libra, ktorá je priamo vystavená negatívnym dôsledkom tvrdého brexitu, ale výnosové charakteristiky tých najbezpečnejších aktív v eurozóne veľkým lákadlom pre investorov nie sú.

Mračná sa sťahujú nad ďalšími krajinami. Z krízy môže vyťažiť nečakaný hráč
Zdroj: Reuters

Za predchodcu krízy sa všeobecne považuje inverzné otočenie výnosovej krivky. To je stav, keď sú dlhopisy s kratšou lehotou splatnosti na finančných trhoch cenené viac ako tie dlhodobé. Inverzia výnosovej krivky bola za posledných 50 rokov vždy predzvesťou finančnej a ekonomickej krízy. To platí hlavne pre Spojené štáty americké, kde klesli výnosy z desaťročných vládnych dlhopisov pod úroveň tých dvojročných naposledy v roku 2006. Následky finančnej krízy a hospodárskej recesie z rokov 2008 a 2009 si pamätáme dodnes.


Vo svete financií je tvar a sklon výnosovej krivky pre investorov veľmi dôležitý. Poskytuje totiž súhrnný pohľad na ocenenie vládnych dlhopisov so splatnosťou od jedného do tridsiatich rokov a jej inverzia je momentálne realitou na viacerých trhoch. Výnosy z desať- a viacročných vládnych dlhopisov v USA a vo Veľkej Británii sú dnes realitou a sú nižšie ako tie krátkodobé s dvojročnou splatnosťou. Výnosy sa na mnohých trhoch navyše nachádzajú v zápornom teritóriu.


Prah doteraz nepoz

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.