Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 00:00

Nekonečný mínus má Slovensko vo svojej DNA

Vynaliezavosť poslancov v snahe ľahko získať politické body dospeje do bodu varu.

Ladislav Kamenický
Zdroj: TASR/J. Novák

Slovenská vláda hospodári s trvalým deficitom bez ohľadu na fázu ekonomického cyklu. Vyrovnaný rozpočet či rozpočtový prebytok sme tu historicky nikdy nemali a ani tak skoro mať nebudeme. V rozpočtovom plánovaní prevláda pozitívna zaujatosť a jeho korene nahlodáva nesystémovosť. Naša ekonomika v pokrízovom období rástla nad rámec očakávaní a dokázala generovať silné prírastky na trhu práce, čo výrazne odbremenilo potrebu financovania krízových programov.

Minulý rok vláda rátala so 4,5-percentným rastom HDP, skutočnosť ukazuje, že tento rok to bude skôr 2,4 percenta a budúci rok 2,3 percenta. Možno ešte menej. Aj preto vládny návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2020 – 2022 míňa cieľ vyrovnaného hospodárenia, o znižovaní štrukturálneho deficitu o 0,5 percenta HDP ročne, ktorý odporúča Komisia, ani nehovoriac.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.