Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2019, 00:00

Vyššie dane z nehnuteľností sú výborný nápad

Teraz je dôležité otvoriť debatu, aké verejné služby v skutočnosti potrebujeme a či sa nedajú poskytovať lacnejšie.

Vyššie dane z nehnuteľností sú výborný nápad
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zvyšovanie daní z nehnuteľností je jeden z najlepších politických nápadov. Nie preto, že vysoké dane sú super, ale preto, že sa súbežne s touto aktivitou otvára otázka, aké verejné služby si naozaj potrebujeme objednať.

V prvom rade treba pripomenúť, že samosprávu financujú bežní ľudia – cez dane z príjmov, keďže výnos z nich sa delí medzi mestá, obce a župy.

​Pre samosprávy bol predchádzajúci stav veľmi vďačné alibi. Každoročne sa tešili z čoraz vyšších daňových príjmov z rastúcich miezd, no politické riziko znášal minister financií. Aj (zdanlivo) pravicoví primátori tak profitovali z „veľkorysosti“ socialistickej vlády.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.