Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2020, 00:00

Ktorá z bublín v tomto roku praskne?

Dlh štátnych podnikov v Číne a amerických korporácií je globálne najväčšou hrozbou.

koronavírus, Čína
Zdroj: Reuters

Chaos a vysoká volatilita na finančných trhoch je spôsobená hlavne prasknutím bublín. Ktorej z nich hrozí v roku 2020 spľasnutie? Posledná bublina spojená s financovaním nehnuteľností viedla v roku 2008 k celosvetovej finančnej a hospodárskej kríze. V globálnej ekonomike sa ich odvtedy vytvorilo hneď niekoľko. Rýchlo sa šíriaca nákaza koronavírosom navyše spôsobí nielen globálne spomalenie ekonomickej aktivity, ale tiež zdraženie rizikových prirážok, čo vytvorí väčší tlak na dlžníkov.


Dosahy na hospodárstvo a finančné trhy sú faktorom veľkosti a miery spľasnutia bubliny. Rastúci objem študentských pôžičiek či pôžičiek na financovanie osobných automobilov v Spojených štátoch amerických sú objemovo menšie bubliny a ich prasknutie bude pravdepodobne mať vplyv na lokálne hospodárstvo USA. Americký Fed má k dispozícii arzenál použiteľných nástrojov. Aby Fed zmiernil bolestivé dôsledky, môže znížiť úrokové sadzby a lokálny charakter prasknutia týchto bublín sa do globálnej ekonomiky pravdepodobne nepreleje.


Ak však praskne bublina súvisiaca s veľkým segmentom ekonomiky, či už v USA alebo inde na svete, dôsledky na finančných trhoch budú širokospektrálne. Je pravdepodobné, že na menovom fronte bude v takom prípade víťazom americký dolár. Jeho globálna hegemónia a status bezpečného prístavu spôsobia, že globálne finančné toky sa presunú do aktív denominovaných v amerických dolároch, hlavne do dlhopisov americkej vlády. Aj japonský jen má podobné charakteristiky správať sa ako bezpečný prístav investícií

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.