Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2020, 14:07

Ako sa preťala tepna kapitalizmu. Banky a poisťovne sa trasú

Akcie budú nasledovať hospodárstvo, ktoré už je za horizontom cyklického vrcholu.

Ako sa preťala tepna kapitalizmu. Banky a poisťovne sa trasú
Zdroj: Reuters

Keď epidémiou zmietaný Wu-chan s 11 miliónmi obyvateľov vo štvrtok 23. januára hermeticky uzavreli, zdravotné a ekonomické riziko spôsobilo krátkodobý pokles na finančných trhoch. Za necelé dva týždne sa akciové trhy pozviechali natoľko, že opäť atakovali historické maximá.

​Manažéri veľkých fondov, ktorí objemom transakcií hrajú na akciových trhoch prím, majú unikátnu interpretáciu reality. Vedia, že riziko je krátkodobý fenomén a pred tým, ako sa rozšíri, likviditu trhu podporia centrálne banky. To špekulantom zabezpečí využitie krátkodobého prepadu trhu na výhodnejšie nákupy.

Táto logika však investorov strachu a neistoty nezbaví. Je zásadný rozdiel, či je vírus kdesi vo Wu-chane, alebo naň umierajú ľudia v Taliansku. Strach z nekontrolovateľného šírenia vírusu naplno zasiahol aj akciové trhy v Európe a USA.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.