Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2020, 00:00

Prečo v Česku „nejsou lidi“

Nedostatok pracovných síl Česko potrápi aj v budúcnosti. Dieru na trhu môžu pokryť cudzinci.

Prečo v Česku „nejsou lidi“
Zdroj: český úrad vlády

Zamestnávatelia v Českej republike sa často sťažujú na nedostatok ľudí. „Nejsou lidi“ hovoria. Bolo to tak v poslednej dekáde, je to tak teraz – a bude to tak aj v budúcnosti. Prečo nemáme dosť ľudí dlhodobo? Uvediem niekoľko príkladov.

Na českom trhu práce chýba možno stotisíc ľudí kvôli exekúciám. Chýbajú rodičia malých detí, ktorí nemajú dostupné škôlky. Máme extrémne daňovo zvýhodnené samostatne zárobkovo činné osoby, a tie sa tak do zamestnania nehrnú. Stále chodíme do dôchodku skôr, ako je to v európskych krajinách s podobne vitálnou populáciou seniorov.

Poďme zefektívniť vzdelávanie

Študujeme aj zbytočne dlho: nedokončujeme vysokoškolské programy a máme príliš veľa magisterských štúdií. To všetko v rastúcej ekonomike obmedzovalo počet pracujúcich a brzdilo rast.

Prečo ale nie sú ľudia ani teraz, v okamihu hlbokého hospodárskeho poklesu? Podľa výberového zisťovania pracovných síl sa za druhý štvrťrok miera zamestnanosti medziročne znížila len o jeden percentuálny bod, zatiaľ čo miera nezamestnanosti zostáva extrémne nízka. Tieto indikátory síce neberú do úvahy podzamestnanosť, teda znížené úväzky, ale ani tak neodrážajú pokles HDP. Prečo?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.