Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2020, 00:00

Keď sa bojuje vo vnútri NATO

Turci si tak spoločne s Líbyjčanmi môžu teoreticky nárokovať ťažobné práva v časti mora, ktoré prislúcha im, takže Gréci hneď radšej podpísali dohodu s Egyptom a nárokujú si zvyšok, alebo jednoducho to isté, to záleží na definícii.

Keď sa bojuje vo vnútri NATO
Zdroj: TASR/AP

Základ sporu je až komicky jednoduchý – Cyprus našiel zásoby plynu, Izrael našiel zásoby plynu, Grécko našlo zásoby plynu. Turecko nenašlo nič, a tak začalo hľadať. Podľa Grékov a zrejme aj platného medzinárodného práva však v gréckom mori.

Všetky štáty oblasti potom motivácii tohto kroku pomohli tým, že sa vzájomne dohodli na plynovode bez Turka.

A tu sa prehľadnosť kauzy končí, pretože budúce dodávky stredomorského plynu pokrývajú minimálne 10 percent spotreby EÚ a predstavujú taký objem peňazí, že do jeho delenia budú hovoriť všetci.

Rusko, ktoré by malo v spore tradične podržať pravoslávne Grécko, avšak práve teraz potrebuje Turecko, úplne zmĺklo.

Izrael, ktorý zvyčajne potichu podrží Turecko, sa zase tentoraz zviazal zmluvnou dohodou o spoločnom plynovode z nových nálezísk prekvapivo s jeho súperom – Gréckom. Francúzsko jasne podporilo Grékov proti Turkom nielen preto, že má podpísané ťažobné práva s ich netureckou koalíciou, ale aj preto, že turecký prezident Recep Erdogan začal vojensky podporovať úplne inú líbyjskú vládu, zhodou okolností rovnakú ako OSN, teda úplne inú, než si v Líbyi vybral Emmanuel Macron.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.