Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2020, 00:00

Bielorusko možno čaká osud Ukrajiny

Bieloruské národné obrodenie je nezlučiteľné s Putinovou všeslovanskou rozpínavosťou.

Bielorusko možno čaká osud Ukrajiny
Zdroj: Reuters
Zdroj: the Globalist

Väčšina Európanov si neuvedomuje, že Ukrajinci a Bielorusi sú dva kultúrne a geograficky najbližšie národy. Porovnateľné sú aj ich východoslovanské jazyky, významné pravoslávne cirkvi či ich zvláštna poloha medzi Ruskom a Európskou úniou a NATO.


Postkoloniálne národy
Oba národy majú teda na jednej strane veľmi blízko k Rusom, ktorí sú tiež pravoslávni východní Slovania. Ako postkoloniálne národy sa však Ukrajinci a Bielorusi od postimperialistických či dokonca neoimperialistických Rusov podstatne líšia.


Medzinárodné ambície Ruska sú totiž stále hegemonické, čím sa ponáša na dnešné Turecko alebo Čínu. Napriek pozoruhodným paralelám medzi Bieloruskom a Ukrajinou väčšina západných, ale aj ruských, bieloruských a ukrajinských komentátorov dnes namiesto podrobností medzi týmito bratskými národmi zdôrazňuje ich rozdiely.


Hlavným posolstvom komentárov expertov a politikov k prebiehajúcemu povstaniu voličov v Minsku je, že „Bielorusko nie je Ukrajina“.


Rozdielne dejiny
Je dôležité, že bieloruské dejiny pred Sovietskym zväzom, počas jeho existencie a po nej sa od ukrajinských líšia. Bieloruský nacionalizmus bol už počas cárizmu slabší ako túžba Ukrajincov po národnom oslobodení. Tento zásadný rozdiel má svoj význam dodnes.


Bieloruská diaspóra bola počas studenej vojny menej organizovaná a menej aktívna ako oveľa viditeľnejšie komunity ukrajinských emigrantov v západnej Európe a v Spojených štátoch. Napokon, nový bieloruský štát sa na rozdiel od Ukrajiny

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.