Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2021, 00:00

Čo bude s našimi peniazmi, keď príde drahota

Vládny boj s pandémiou a svetové ceny komodít budú tlačiť infláciu vyššie.

Čo bude s našimi peniazmi, keď príde drahota
Zdroj: Reuters

Už Cézar vedel, že lásku davov si môže kúpiť jedlom. Kľúčom k priazni pospolitého ľudu neboli vojenské víťazstvá, ale lacné obilie. Aspoň tak to o ňom píše rímsky básnik Lucanus vo svojom epose Farsalské pole. Za dvetisíc rokov sa toho veľa nezmenilo. Keď inflácia trvalo stúpne, spôsobí to frflanie vo všetkých jazykoch sveta.


Tiež sa roztočí špirála problémov vo finančnom systéme, ktorý si dekádou ultra lacných peňazí akosi privykol na to, že centrálne banky reagujú na každú krízu zlacňovaním úrokov. Tentoraz to môže byť inak. Úrokové sadzby môžu ísť z nuly len do mínusu. Toto pre štátny dlh donedávna nepoznané teritórium je novou realitou. No keď aj za korporátne riziko budú musieť investori platiť, základy ekonómie sa otrasú v základoch.


Zhubná podstata šoku
Hoci bola reakcia fiškálnej a menovej politiky na koronakrízu okamžitá a konečný prepad hospodárskej aktivity v minulom roku je nakoniec menší, ako sa pôvodne očakávalo, podstata dopytového a ponukového šoku je zhubná. Svet pomerne rýchlo prišiel s vakcináciou, ktorá je efektívnou hradbou proti pandémii, dlhodobé dôsledky záplavy likvidity si však možno vyberú svoju daň v podobe trvalého zvýšenia cenovej hladiny.


Potravinový index z dielne poľnohospodárskej agentúry Organizácie spojených národov je na šesťročnom maxime. Ceny poľnohospodárskych komodít sú v dôsledku kombinácie meteorologických faktorov a chorôb ako africký mor ošípaných či vtáčia chrípka čoraz vyššie a vyššie. Na čoraz drahšie potraviny pritom v minulosti doplatili celé ríše. Prejavom hyperinflácie bolo, že cena obilia v antickom Ríme za 75 rokov v treťom storočí nášho letopočtu stúpla o 1 600 percent. Ríša síce prežila, no z drahoty sa nikdy celkom nepozviechala a čakal ju už len úpadok.


Globálne vyššia inflácia sa dnes zdá neodvrátiteľná. Či chceme, alebo nie, jej výška tento rok pravdepodobne prekvapí v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.