Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 00:00

Jedenásť dôvodov, prečo Matovičov nápad nebude fungovať

Už spôsob, akým vice(než)premiér oznámil rodinnú politiku ukazuje, že nevie alebo nechce urobiť nič preto, aby tu deti chceli ostať žiť.

Jedenásť dôvodov, prečo Matovičov nápad nebude fungovať
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebudú báť založiť rodinu – to je nepochybne dobrý nápad. No spoľahnúť sa na to, že ľuďom stačí nasypať veľa peňazí, by bolo chybou. Časť rodín pomoc bez debaty potrebuje, no treba zostať adresný. Navyše, je tu časť populácie, ktorá odmieta (viac) deti z iných ako ekonomických dôvodov.

Nehovoriac o tom, že nestačí, aby sa deti narodili, ale aby tu aj chceli ostať žiť, pracovať a hlavne platiť dane. No práve na to treba zmeniť výrazne viac. Podceniť nemožno ani to, ako navrhované zmeny a presun záťaže na spotrebu zasiahnu sociálne najslabšie rodiny i celú ekonomiku. Ale postupne...

1. Spoločnosť sa mení

Hoci nespochybňujem, že financie môžu byť dôvodom pre niekoho, prečo nemať potomkov, neplatí to automaticky. Nájdeme pomerne veľa rodín, kde plánujú nižší počet detí preto, aby sa im mohli naozaj venovať. Mať ratolesti totiž znamená aj hrať a učiť sa s nimi a rozvážať ich na krúžky. Práve to je aj pri nižšom počte časovo veľmi náročné.

Ak sa obaja partneri venujú kariére, prirodzene rodičovstvo odkladajú a snažia sa skrátiť čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Opakovať celý proces viac ako jeden či dvakrát je nezlučiteľné s kariérou. Navyše, pri väčšom počte detí sa z jedného z partnerov bude musieť stať muž či žena v domácnosti.

Do tretice je tu aj fenomén večných single, či rozhodnutie vôbec deti nemať. Takéto správanie viac peňazí sotva zmení.

2. Mládež odchádza za vzdelaním

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.