Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2010, 00:00

Radičovej boj s európskymi mlynmi

Európa prepásla možnosť, ako zatočiť s nezodpovednými ekonomikami, ktoré si zo spoločných rozpočtových pravidiel spravili zdrap papiera. Únia mala konečne šancu potrestať za porušovanie dohôd krajiny, ktoré svojím rozhadzovaním ťahajú ostatných ku dnu. Návrh, ktorý okrem našej premiérky Ivety Radičovej podporovali aj Nemci,
Holanďania či pár ďalších štátov, mohol problémovým krajinám vyraziť z rúk ich tradičnú zbraň - politikárčenie a lobing.

Francúzi, Španieli alebo Taliani však dovolili na doterajších praktikách urobiť iba zopár kozmetických úprav. Takmer všetko tak zostane po starom - o tom, kto a koľko bude musieť za svoju nezodpovednosť zaplatiť, rozhodne namiesto reálnych ekonomických čísiel jeho politická sila. Bez ohľadu na to, s akou vážnosťou sa k spoločným záväzkom snaží pristupovať.

Napriek neúspechu treba premiérku Radičovú za jej vzdorovanie neporovnateľne silnejšiemu protivníkovi pochváliť. Hoci spočiatku odmietnutím pôžičky Grécku vyvolala vlnu kritiky Európy, obvinenia z nedostatku solidarity a dokonca i vyhrážky, že nabudúce sa nám všetci obrátia chrbtom, postupne a nenápadne sa k nej začali pridávať ďalšie krajiny. Dnes sú na našej strane Česi, Nemci či severské štáty.

Zatiaľ to však stále nestačí, hoci na luxemburskom stretnutí európski ministri financií nepochybne urobili krok vpred. Štátom, ktoré si s pôžičkami desiatok miliárd eur doteraz veľké starosti nerobili, ukázali zdvihnutý prst. Aj vďaka Radičovej sa veci posunuli tým správnym smerom. Pavel Novotný, vedúci zahraničnej redakcie

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.