Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2012, 00:00

Fico a oligarchovia

Ficovi treba uznať, že jeho návrat k moci je pôsobivý. Žiaľ, platí to len o tej časti jeho politiky, ktorá sa cez kamery servíruje verejnosti. V zákulisí Smeru sa udiali veci, z ktorých Fico nevyšiel ako víťaz, ale ako porazený. Reč je o zrážkach politického krídla Smeru s podnikateľským pri zostavovaní vlády. Výsledok potvrdzuje, že rozhodujúce slovo v nomináciách do vlády nemal Fico, ale oligarchovia v pozadí.

V hre sú hlavne tri mená: podnikatelia Široký, Brhel a Poór.
Fico chcel po voľbách ich vplyv okresať. Na rizikové ministerstvo hospodárstva pretláčal svojho nominanta (Valka). Vo vláde nerátal s Vážnym (Poórov človek), s Jahnátkom (Širokého človek) ani s podnikateľom Glváčom (Flašíkov spoločník). Nič z toho mu nakoniec nevyšlo.
Rozhodujúci boj sa odohral minulý týždeň. Podľa novinára Toma Nicholsona na Fica pritlačil Brhel, ktorý mal výhrady k nominácii Valka na ministra hospodárstva. Proti Valkovi sa postavil aj Kaliňák, ktorý je v Smere považovaný za kľúčového spojenca Brhela. Poórovi ľudia zas žiadali, aby bol vo vláde aj Vážny. Výsledok: Fico musel obetovať Valka a ponúknuť mu tajnú službu. Vážnemu musel vymyslieť novú funkciu vo vláde. A nakoniec musel nájsť prijateľnú figúru na ministerstvo hospodárstva. Podarilo sa. Malatinský má dobré vzťahy s dvojicou Počiatek – Kaliňák. Je veľmi pravdepodobné, že v štátnych firmách ako Bratislavská teplárenská či elektrizačná sústava onedlho opäť nájdeme Brhelových ľudí...

Fico si chvíľu myslel, že masovú verejnú podporu využije na to, aby oslabil vplyv oligarchov. Lenže... Oni si mysleli niečo iné.
No. Gorila voľby a zmenu vlády prežila v celkom slušnej kondícii. Len trochu zmenila farbu. Na ryšavú. A pribrala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.