Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2015, 00:00

Nahnevaný Fico

Robert Fico sa po prehre v prezidentských voľbách dosť zmenil. Medzi ľuďmi, s ktorými najviac komunikuje, už nie sú Kaliňák s Paškom. Ani ich kamaráti – podnikatelia Brhel a Široký. Okruh dôvery sa zúžil na šéfa tajnej služby (Valko) a generálneho prokurátora (Čižnár). Preto tak rýchlo padol Paška. Po ňom zbohatlík a poslanec Jánoš. A najnovšie sa má generálny prokurátor zahryznúť do kauzy Váhostav. Teda do Širokého ľudí, ktorí chcú peniaze Váhostavu poslať cyperským a karibským schránkovým firmám s prepojeniami na Slovensko... Čím by vlastne obrali dodávateľov (veriteľov) Váhostavu v reštrukturalizácii o milióny eur.

Fico to v piatok povedal priamo a tvrdo:„Vnímame a cítime, že by v prípade manažmentu Váhostavu mohlo ísť o kriminálne správanie.“ Preto vraj vláda podporí generálneho prokurátora, ktorý má vec vyšetriť...

Keby to Fico povedal pred rokom, mohli by sme to brať ako prázdne divadlo. Lenže... Po krachu v prezidentských voľbách Fico začal hľadať vinníkov. A zrejme ich našiel medzi Kaliňákom a Paškom a oligarchami, ktorí za nimi stoja. Samozrejme, Fico veľmi dobre vie, že si nemôže dovoliť priamy útok na Širokého či Brhela. „Zmluva s diablom“ sa nedá len tak zrušiť... Preto to robí nepriamo. Pri škandáloch likviduje sluhov oligarchov. V štýle „robte si pokojne biznis za štátne, ale len kým neprídu škandály, potom si budem robiť biznis ja – s Valkom a Čižnárom“. Preto na jeseň 2014 padol kamarát Širokého Paška. Tento rok zas Čižnár poslal na pár dní za mreže zbohatlíka Jánoša, kamaráta Kaliňáka. A dnes posiela generálny prokurátor vyšetrovateľov na „manažérov Váhostavu“.

Pointa? Nahnevanému Ficovi sa darí politicky. Oligarchom a ich firmám sa darí obchodne. A občasne za to zaplatia malí sluhovia systému. Pešiaci s uchom na mobile.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.