Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 00:00

Rok očami Daga Daniša: Vitajte v studenej vojne

Dag Daniš vybral to najlepšie, čo počas posledných dvanástich mesiacov napísal. Prinášame vám prierez rokom 2014 očami hlavného komentátora HN.

Komentár vyšiel 21. júla 2014

Minulý týždeň bol nabitý mimoriadnymi udalosťami, ktoré signalizujú, že mierové časy sa končia. Ukrajinská vláda, financovaná Američanmi, rozpútala vojenskú ofenzívu proti separatistom, ktorá priniesla desiatky civilných obetí. A tisíce ukrajinských utečencov v Rusku. Nahnevaní Rusi oznámili, že postavia vojenskú základňu na Kube. Krajiny BRICS, vedené Čínou a Ruskom, zakladajú vlastný menový fond. A všetko zaklincoval tragický pád malajzijského lietadla, ktoré pravdepodobne omylom zostrelili ukrajinskí separatisti, podporovaní Ruskom.

Tieto udalosti spája jedna vec – boj o Ukrajinu. V bitke pritom nejde len o ruské záujmy, ale aj o Američanov. Rusi opakovane deklarovali, že nechcú okupovať východnú Ukrajinu. Chcú len garancie, že krajina ostane vojensky neutrálna. USA a ich ukrajinský sluha Jaceňuk ponuku na rokovania odmietli... Výsledkom sú prudké boje, pád civilného lietadla a hlavne – návrat studenej vojny do Európy. Medzi Západom a Ruskom opäť rastie železná opona. Čo je mimoriadne zlá správa. Pre každého, kto dovidí ďalej ako na svoj malý dvor.

Rok 2014 je rokom historického zlomu. Čína sa stala najsilnejšou svetovou ekonomikou. Prekonala doterajšiu jednotku – Spojené štáty. Pri jej prudkom raste bude o pár rokov dvojnásobne silnejšia ako USA. Áno, dvojnásobne! Najskôr ekonomicky. Potom vojensky. V priebehu krátkeho času sa stane Čína opäť „ríšou stredu“. Už teraz masívne investuje do zbrojenia, vrátane vesmírneho. A do obchodu – skupuje európske prístavy a letiská. S cieľom ovládnuť svetový obchod. A svetovú politiku. A vďaka primitívnej politike Spojených štátov má Čína na svojej strane silného spojenca, ktorý bude povestným jazýčkom na váhach – Rusko.

„Veľký brat“ urobil osudovú chybu, keď nedokázal Rusov udržať na svojej strane. Vrhol ich do paktu so silnejšími Číňanmi. A unavenú Európu vydusil v novej studenej vojne.


Dag Daniš: Komentár je pokračovanie spravodajstva inými prostriedkami

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.