Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európa si bludné nádeje na pokoj a prosperitu neužila ani v tomto roku. Hoci dlhová kríza sa už koncom vlaňajška javila zažehnaná, vytriezvenie prišlo hneď z kraja januára – v inkarnácii gréckych ľavicových radikálov. Ich líder Alexis Tsipras, známy ako odbojný komunista bez kravaty, sľúbil koniec šetrenia, odpis dlhu a obnovenie gréckej hrdosti.

Len na pripomenutie, krajina sa ešte pred nástupom Syrizy prvýkrát od roku 2007 vyhrabala z recesie. Ešte minulú jeseň EÚ prognózovala, že Grécko v roku 2015 narastie o zdravých 2,9 percenta. Tsipras bol pri kormidle sotva pol roka a už sa mu takmer podarilo zaviesť prvý z kľúčových výdobytkov komunistického raja – zrušenie peňazí. Velikáni ako Lenin, Castro či Mao Ce-tung budú odteraz ponížene blednúť na zadných stranách učebníc dejepisu. Pri odstrihnutí gréckych bánk od krízovej infúzie ECB sa však nezastavil. Svojou netradičnou vyjednávacou taktikou s veriteľmi – ktorá by sa dala zhrnúť ako prerušované iritovanie – privodil Grécku kolaps akciového trhu aj ekonomiky.

Vyhliadky rastu schladli na mínus 1,4 percenta. Eurovalec si nakoniec presadil svoje. Tsipras bol nútený zložiť karty a pristúpiť na novú dohodu s veriteľmi. Tentoraz dôslednejšiu – nový plán reforiem nezabudol ani na zvyšovanie konkurencieschopnosti malých gréckych pekární. Odpis dlhu ostal v ríši divokých fantázií a Grécko muselo navyše prijať nový záchranný balík.

V tomto bode sa Tsipras ukázal ako pravý politický terminátor. Po rokovacom debakli sa premenil na štandardného ľavičiara, v predčasných voľbách nielen drvivo zvíťazil, ale ešte sa úspešne zbavil radikálneho krídla strany a… odvtedy sa grécka sága podozrivo odmlčala. A to je dobré znamenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.