Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2015, 18:54

Dag Daniš: Vyrovnanie účtov s Matovičom

V tomto komentári poruším vlastné pravidlá a budem osobný. Som to dlžný Igorovi Matovičovi, ktorého nahnevalo, že som ho vyzval, aby odpovedal na dve otázky. Konkrétne: kam zmizli milióny eur z jeho strany, ktoré dostal od štátu na politickú činnosť – a ktoré nie sú na bankových účtoch strany. A ako v jeho rodinnej firme regionPress napriek klesajúcim tržbám a ziskom narástol finančný majetok o milióny eur.

Igor Matovič kvôli tomu pôvodne odmietol prijať pozvanie do online diskusie Aréna. Nakoniec prišiel. S Matovičom sme sa dohodli, že časť debaty, kde vysvetľuje moje nepriame útoky na stranu a firmu, uverejníme v plnom rozsahu, bez akéhokoľvek krátenia. Dohodu sme dodržali. Zároveň som Matovičovi sľúbil, že ak presvedčivo vysvetlí obe otázky, priznám to v ďalšom komentári. Napokon, otázky neboli položené účelovo, ale preto, aby prišli odpovede – a aby sa autor aj čitatelia dozvedeli, ako to teda je.

Matovič veci vysvetlil celkom dôveryhodne – na rozdiel odo mňa.

Z finančnej hotovosti strany v objeme 2,5 milióna eur je síce na bankovom účte len pol milióna, zvyšné dva milióny však Matovič ako štatutár strany investoval. Matovič v Aréne HN informoval, že sú v podielových fondoch, ktoré spravuje Tatrabanka. V účtovníctve strany sú podľa neho kryté cenným papierom z podielových fondov (nie zmenkou, čo som ako jednu z možností spomenul v komentári). Pokiaľ ide o majetok regionPressu, ten rástol preto, že firma vlastníkovi niekoľko rokov nevyplácala zisk. Nevyplatený zisk ostával vo vlastnom imaní firmy a časť z neho (2,7 milióna eur) je na účtoch v banke.

Ak sa moje otázky rodiny Matovičovcov dotkli ako „krivé obvinenie“, mrzí ma to. Mea culpa.

Koniec hlásenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.