Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2015, 00:00

Dag Daniš: Ficov magnát

Oligarcha Vladimír Poór vyniká v jednej veci – vie robiť naozaj pompézne šou... Trnavskú City Arenu otvoril načas. A vo veľkom štýle. Blahoželáme.

Rovnako veľkolepú akciu Poór zorganizoval na „svojom“ futbalovom štadióne aj v roku 1998. Krátko pred voľbami. Pre Mečiara pripravil masový slávnostný snem HZDS. Investoval do toho milióny korún. Vo vzduchu lietali obrovské reklamné balóny. V čestnej lóži sedeli Flašík s Beňovou, Rezešovci, Mečiar – a šéf trnavského HZDS Vladimír Poór. Privatizér, ktorý za Mečiara ovládol ŽOS Trnava či Naftu Gbely...

Odvtedy sa veľa zmenilo. Po voľbách 1998 Poór začal podporovať Ficov Smer. Spolu s podnikateľom Širokým a podnikateľom Brhelom mali fungovať ako „silná trojka“ v pozadí strany. Oplatilo sa. Pretože práve vďaka Ficovi je dnes Poór prvým magnátom, ktorý má pod palcom veľký moderný futbalový štadión.

Poór svoju City Arenu nepostavil sám, ako to plánoval za Radičovej vlády. City Arena stojí hlavne vďaka mestu Trnava, ktorá dala Poórovi miliónové pozemky. A vďaka Ficovej vláde a futbalovému zväzu, ktorý dal na štadión 13,5 milióna eur.

Poór to celé vymyslel a zariadil celkom vtipne. Najskôr kúpil od mesta Trnava pozemky v hodnote 7 miliónov eur za euro. S prísľubom, že schátraný štadión na vlastné náklady zmodernizuje a zhodnotí o 13 až 15 miliónov eur, odovzdá mestu a prenajme si ho za euro ročne... Zvyšná časť 76-miliónovej investície mala byť komerčná a súkromná (hotel, veľké nákupné centrum). No... A nakoniec štátny futbalový zväz rozhodol, že Poórovi na štadión prispeje sumou 13,5 milióna eur. Poórove záväzky voči Trnave preplatila Ficova vláda.

Poór vlastne vyniká aj v inej veci. Je to jediný slovenský „podnikateľ“, ktorý dokáže kúpiť 20 miliónov za euro.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.