Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2014, 14:28

Davos: dobre organizovaná párty, píše Dag Daniš

Svetovému ekonomickému fóru treba uznať jednu vec – je to výborne organizovaná párty. Dostať na jedno miesto najsilnejšie postavy svetového biznisu, centrálnych bánk a politiky a okoreniť to filmovými celebritami a médiami – to je skvelý výkon. A dobrý nápad.

Trochu horšie to vyzerá, keď sa pokúsime za akciou v Davose hľadať hlbší zmysel. Alebo dokonca „riešenia pre budúcnosť sveta“. Takto to tam nefunguje. Podstata je inde.

Podstata Davosu je dnes čisto komerčná. Jej zmyslom je zarobiť milióny pre pár ľudí, ktorí to celé každoročne organizujú. Za Svetovým ekonomickým fórom stojí súkromná nadácia so súkromnými vlastníkmi. Biznis funguje jednoducho a hladko.

Svetové ekonomické fórum financuje tisíc najsilnejších firiem – na princípe medzinárodného VIP klubu. Členovia platia ročný poplatok 42 500 švajčiarskych frankov plus 12 000 frankov za akciu v Davose. Za to dostanú pozvánky – ako účastníci. No a tí, ktorí chcú nielen počúvať, ale aj prehovoriť, zaplatia ročne 250 000 alebo 500 000 frankov. Čiže, ak pošlete na účet súkromnej nadácie pol milióna frankov, organizátor vás zaradí medzi svetovú elitu, ktorá na fóre vystúpi s „posolstvom“. Ako v minulosti Bill Gates z Microsoftu, keď potreboval svet ubezpečiť, že výnosy z predraženého balíka Office idú na charitu. Presnejšie do nadácie Billa Gatesa.

Celé nastavenie Svetového ekonomického fóra je silne pokrytecké. Účastníci sú ľudia, ktorých akcionári platia za to, aby celý rok pracovali na maximalizácii ziskov a koncentrácii bohatstva pre úzku elitu. Pre jej monopol... A organizátori zas predpisujú fóru mediálne atraktívne témy. Napríklad tento rok sa majú baviť aj o tom, ako zabrániť koncentrácii svetového bohatstva v rukách úzkej skupiny oligarchov. A ako spravodlivejšie distribuovať zisky pre všetkých... No, bude to fakt zábavná debata.

Lídri Microsoftu, Yahoo a Google sa v Davose zhodnú na tom, ako treba spravodlivo priznávať zisky, korektne ich zdaňovať a deliť sa o ne... A cestou domov sa budú v lietadle so smiechom hádať, či je dnes bezpečnejší daňový raj Karibik alebo Britská Kolumbia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.