Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2015, 00:00

Dag Daniš: Boj o kvóty

Koncom minulého týždňa sa udiali vážne veci. Dokonca veľmi vážne. Nemci a Francúzi sa v piatok dohodli na „dlhodobej a povinnej schéme prerozdeľovania utečencov v únii“. Dlhodobá znamená každoročná. Schéma znamená kvóta. Z Európskej komisie prenikli informácie, že len tento rok sa má prerozdeliť 120-  až 160-tisíc migrantov. Sú to zlé správy. Presne tieto nápady imigračnú krízu netlmia, ale akcelerujú. 


Súbežne s tým sa zišli lídri V4 a oznámili, že povinné kvóty odmietajú. Namiesto nich požadujú ochranu vonkajších hraníc únie a zaistenie stability v Sýrii a Líbyi. Sú to správne požiadavky. Lenže bez podpory Západu nerealizovateľné. 


Pri tejto zrážke západu a východu únie platí, že je (zatiaľ) nepodstatné, kto má viac pravdy. Podstatné je, kto má viac sily. 


Otázka pravdy a práva je totiž jasná. Bola to Európska rada, ktorá si na aprílovom summite EÚ v Bruseli dohodla toto:


1. Posilniť prítomnosť európskych síl na mori. S cieľom zabrániť ďalším úmrtiam utečencov, ale aj s cieľom ochrany vonkajších hraníc únie.


2. Bojovať proti prevádzačom. Vrátane „potápania plavidiel prevádzačských skupín“. 


3. Predchádzať nelegálnym migračným tokom. Podstatou opatrenia je „vracať neoprávnených (ekonomických) migrantov späť do krajín pôvodu“. A pomáhať len skutočným utečencom. 


4. Posilniť solidaritu a zodpovednosť. Tu bola zhoda výlučne na dobrovoľných kvótach. Nie povinných. 


Teda: východné štáty EÚ žiadajú, aby sa rešpektovali dohody a pravidlá. Západné štáty rezignovali na dohodnuté ciele. A namiesto toho spustili masívnu imigračnú propagandu. A navrhli povinné kvóty. 
Iste, Nemecko s Francúzskom budú v tomto spore tí silnejší. Ale len dočasne. Keďže sa škaredo mýlia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.