Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2015, 00:00

Matovič urobil chybu

Ešte na jar to s Matovičom a jeho budúcou koalíciou vyzeralo veľmi dobre. Nezverejnené prieskumy Focusu dávali koalícii Matovič – Sulík – Lipšic takmer 15 percent. A potenciál rastu. Lebo sila priťahuje. Dnes je všetko naopak. Matovič sa dohodol len s Lipšicom. A ich blok nepriniesol ani nových voličov, ani neudržal starých. Padá.

Dokonca padá až tak škaredo, že ich koalícia by sa podľa niektorých prieskumov nemusela dostať do parlamentu (viazne pri hranici sedem percent).

Matovičov problém je v tom, že jeho aliancia s Lipšicom nemá politickú pointu. Ani politický sexepíl. Nefunguje. Jednak preto, že je malá. A malé koalície nikoho veľmi nezaujímajú. A potom preto, že medzi Matovičom a Lipšicom nie je to, čomu sa trochu záhadne, ale presne hovorí „chémia“. Matovič je rebel, ktorý nechce za nič zodpovedať. Lipšic je kariérny politik a dlhoročný minister, ktorý sníva o tom, ako zas bude šéfovať polícii.

Matovič vie, že potrebuje širokú koalíciu. Lenže – nedarí sa mu. Sulík dlho váhal. Dnes má oznámiť, ako pôjde SaS do volieb. A dá sa predpokladať, že s Matovičom sa na jednej kandidátke nestretnú... Stará neviditeľná OKS tiež dostala ponuku. Nakoniec sa však zrejme dohodne skôr so Sulíkom ako s Matovičom. A maďarská SMK, s ktorou Matovič rokuje, je opatrná.

Jednoducho: Matovič disponuje zvláštnym typom energie, ktorá pripomína odistený granát. Preto sa k nemu nikto netlačí (len ten, ktorý nemá inú možnosť).

A začína to platiť nie len o Matovičových „partneroch“, ale aj o voličoch. Volebné pudy nepustia: málokoho baví voliť koalíciu, ktorá nemá zázemie a lídra s ambíciou šéfovať vláde. Preto Matovičov plán viesť zástupy – a nevedno načo a kam – stroskotáva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.