Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2015, 00:00

Dag Daniš: Investigatívec Procházka

Procházku by sme mohli pochváliť za dobrý investigatívny „úlovok“ – keby bol jeho.

Nie, kauzu s pozemkami neotvoril Procházka. Prišiel s tým denník Plus 1 deň (titul vlastní Penta). V piatok zopakoval známe informácie o podozrivých obchodoch s pozemkami (na čo pôvodne upozornili HN a TV Markíza). V sobotu denník ukázal prstom aj na nového vlastníka pozemkov: petržalskú schránkovú firmu Mareka Nogu (Poľnohospodárska pôda, s. r. o.). Potom kauza trochu zaspala. K životu ju – úspešne – prebral až Procházka.

A dobre urobil.

Bez ohľadu na to, či mali Pluska a Procházka spoločný zdroj, je dobré, že z toho robia tému. Pretože je zjavné, že niekto tu zneužil obchodné informácie o automobilke Jaguar a zarobil na nich. Čo je trestné. Na opačnom konci máme totiž podvedených – ľudí, ktorí prišli na nevýhodných zmluvách o desaťtisíce eur. Ten „niekto“, kto obchodoval s informáciami, je pravdepodobne z pozadia vlády, ministerstva alebo nitrianskej samosprávy. Okruh podozrivých je široký, keďže ministerstvo o projekte komunikovalo aj s mestom.

Aby sme však neboli zlí len na Ficovu vládu – o bordel s pozemkami pre priemyselný park Nitra-sever sa postarala nitrianska partia SDKÚ. Pred desiatimi rokmi. Podnikateľ Ščurka, v tom čase šéf nitrianskej SDKÚ a obchodný partner pokladníka Palacku, založil firmu Nitra invest. A skúpil pozemky, ktoré malo pôvodne pre svoj projekt vykupovať mesto. Odvtedy je tu s pozemkami pre priemyselný park chaos. Chaos, na ktorom zarábajú Ščurkovia, Nogovia – a každý, kto sa včas dostane k informácii. Palackov kamarát Ščurka má na pozemkoch pre Jaguar zarobiť najmenej tri milióny eur.

A zrejme ich aj zarobí. Pretože je už – na rozdiel od Nogu – za vodou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.