Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2015, 00:00

Všetci moslimovia sú teroristi a zaslúžia si našu nenávisť. Alebo aj nie

Slováci utečencov nechcú. A už vôbec nechcú moslimských utečencov. Diskusia o tom, či ľudí na úteku prijať, alebo nie, je absolútne namieste. Problémom však je vlna xenofóbie, ktorá sa šíri slovenským internetom. Moslimov neznášame, lebo sú násilnícki, nekultúrni, ... a neznášanliví.

V internetových diskusiách o utečencoch či Islamskom štáte je písaná približne polovica príspevkov v xenofóbnom tóne. Xenofóbia je pojem označujúci chorobný strach zo všetkého cudzieho, najmä z cudzích ľudí.

„Kdekoľvek na svete, kde sa títo stredovekí ľudia (moslimovia – pozn. red.) usídlia, má inak rozmýšľajúce domorodé osadenstvo po chlebe,“ napísala diskutujúca. Ďalšia prispievateľka sa o utečencoch vyjadrila: „Pobijú nás ako pavúky, veď im nič dobré z očí nepozerá, iba násilie a nenávisť.“ Podobné názory na internete nie sú ničím výnimočným.

Strach z moslimov a utečencov dokumentuje aj referendum v Gabčíkove, v ktorom drvivá väčšina obyvateľov obce hlasovala proti ich prijatiu. Pritom v obci fungoval azylový dom už od roku 1994, prešli ním tisícky ľudí a žiadne väčšie problémy zaznamenané neboli. A to išlo o ľudí, ktorí neskôr na Slovensku zostali. Päťsto utečencov však bude po polroku vrátených späť do Rakúska.

Mnohí Slováci vnímajú moslimov ako násilníckych a zaostalých teroristov. Faktom je, že terorizmus, od roku 2011 predovšetkým ten moslimský, je na vzostupe. V roku 2013 bolo pri celkovom počte desaťtisíc teroristických útokov zabitých vyše 18-tisíc ľudí.

Viac ako 60 percent všetkých útokov bolo spáchaných v piatich krajinách – Irak, Afganistan, Pakistan, Nigéria a Sýria – a pri týchto útokoch zahynulo 82 percent zo všetkých obetí, čo predstavuje vyše 14-tisíc mŕtvych. Všetko sú to okrem Nigérie, aj tam je však približne polovica obyvateľov moslimov, výlučne moslimské krajiny. Väčšina obetí islamského terorizmu sú teda samotní moslimovia (podľa štatistík z roku 2011 až 95 percent) a už táto skutočnosť podkopáva predsudky verejnosti.

Pozrime sa však na štatistiky týkajúce sa krajín nám kultúrne bližších.

Podľa informácií FBI za roky 1980 až 2005 iba šesť percent teroristických útokov v USA bolo motivovaných islamom. Podľa zistenia štúdie vypracovanej v roku 2014 na Univerzite v Severnej Karolíne si od 11. septembra 2001 vyžiadal moslimský terorizmus v USA 37 životov. Na porovnanie za to isté obdobie bolo 137-tisíc Američanov zavraždených. V Európskej únii sú tieto percentá ešte menšie. Za rok 2013 predstavuje islamský terorizmus menej ako dve percentá zo všetkých útokov v únii.

Je iracionálne považovať 1,6 miliardy moslimov – takmer štvrtinu svetovej populácie – za zaostalých a násilníckych ľudí. Ešte iracionálnejšie je ich všetkých stotožňovať s terorizmom. Cieľom terorizmu je šíriť strach. A preto strach z moslimov, ktorý sa v nás zakorenil, je ich výhrou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.