Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2015, 19:25

Príbeh Poštovej banky, J&T a solária pre kone

Nie, nie... Je to od začiatku nedorozumenie. Problémom Poštovej banky nie je to, že naliala 500 miliónov eur cyperským firmám. Parkujú tam tisíce miliardárov. Aj keď tí asi nepotrebujú úvery od slovenskej banky, však áno... Problém Poštovej banky je v jej akcionároch. Pôvodným bol Istrokapitál SE Mária Hoffmanna, ktorému skrachovalo viacero projektov (letoviská v Karibiku). A novým akcionárom je J&T Finance Group. 

Asi vás neprekvapí, že Istrokapitál SE sídli na Cypre. No a cyperský Istrokapitál sa v roku 2011 škaredo zadlžil. Potreboval viac ako 300 miliónov eur na záchranu Poštovej banky, ktorá investovala do rizikových gréckych dlhopisov. Banka, resp. jej dcéry tiež financovali mamutí Hoffmannov projekt za 100 miliónov – „salón“ pre kone (Šamorín). S kúpaliskom pre kone a soláriom pre kone. Už vtedy začala Poštová banka prelievať peniaze klientov cez úvery na Cyprus.

Záchrana banky vyzerala takto. Cyperský Istrokapitál si zavolal na pomoc J&T. A požičal si od viacerých cyperských aj slovenských firiem (aj od J&T Banky) milióny eur. Za úvery sa mala zaručiť Poštová banka svojím majetkom (dlhopismi). Istrokapitál mal potom preliať peniaze ako úver do skupiny J&T. A tá potom mala vyplatiť spomínanú sumu späť Istrokapitálu a získať akcie Poštovej banky. „Spoločné“ peniaze akcionárov sa potom použili na záchranu Poštovej banky. 

A keďže nikto nechce zverejniť podrobnosti, môžeme predpokladať, že finančná operácia sa mala nepriamo financovať aj z peňazí banky. Cez úvery cyperským firmám – a ich refinancovanie (splácanie starých úverov z banky novými úvermi... dookola). Dá sa to. Ak ste majiteľ banky. 

A čo z toho vyplýva pre vás, klientov Poštovej banky? Nič. Len držte chlapcom palce. Nech im hra s vašimi peniazmi vyjde. A nech konské solárium dobre zarába.  

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.