Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2015, 00:00

Dag Daniš: Američania krívajú

Spojené štáty Georgea Busha to možno pôvodne mysleli dobre. Dobyli Afganistan. Dobyli Irak. Neskôr zasiahli letecky v Líbyi a v Sýrii. Cieľ bol všade rovnaký – odstrániť nepriateľské autokratické režimy. A vyhnať z týchto krajín terorizmus. Nakoniec sa to však zvrhlo. Z Afganistanu, Iraku, Sýrie, Líbye vojenské zákroky Západu nevyhnali teroristov. Vyhnali odtiaľ utečencov. Prevažne do Európy. Islamisti a teroristi sú tam rovnako silní alebo silnejší.

Stručný pohľad na hlásenie svetových agentúr: v Afganistane islamisti dobyli strategické mesto Kundúz. Americkí generáli naliehajú na Obamovu vládu, aby v Afganistane ponechala viac vojakov. Ďalej. Spojené štáty v Sýrii prerušili verbovanie a výcvik nových „povstalcov“. Dôvod: dve bojové skupiny, ktoré vycvičili Spojené štáty, po príchode do Sýrie odzbrojili a rozpustili teroristi z An-Nusrá, sýrskej odnože Al-Kajdy. A posledná správa: Obama naznačuje, že Spojené štáty v Sýrii nakoniec pristúpia na „technickú spoluprácu“ s Ruskom a Iránom.

Prvé dve správy sú zlé. Potvrdzujú, že bezpečnostná politika Spojených štátov a Západu sa na Blízkom a Strednom východe zrútila. Nefunguje. Dôsledky sú zhubné hlavne pre milióny moslimských utečencov. A pre Európu, ktorá na utečeneckú krízu nebola pripravená.

Tretia správa je dobrá. Áno, Západ potrebuje na Blízkom východe aspoň „technicky“ spolupracovať s Ruskom. A s Iránom, ktorý má vplyv v Iraku a Sýrii. Bushova politika pretláčania nefunguje. Treba sa vrátiť ku Kissingerovej politike mocenskej rovnováhy. A vzájomného rešpektu. No a Islamský štát potom treba zraziť na kolená spoločnými silami.

V záujme Slovenska, Európy a Západu je, aby to tentoraz vyšlo. A nielen „technicky“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.