Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2015, 00:00

Dag Daniš: Tajomstvá Igora Matoviča

Policajná razia v rodinnej firme opozičného poslanca vyzerá vždy ako nehoráznosť. V prípade poslanca Matoviča by sme však mohli urobiť malú výnimku. Z dvoch dôvodov. Po prvé: streľbu ostrými nábojmi začal práve Matovič. Keď si nahral obchodného partnera Procházku, aby z neho spravil podvodníka. Po druhé: v Matovičovom majetkovom a finančnom pozadí je už roky (slušne povedané) bordel. Platí to hlavne o miliónoch eur, ktoré dostáva strana Obyčajných od štátu. A ku ktorým má prístup len Matovič. Nikto iný. Len on.

Matovičova strana naoko funguje otvorene... Lenže – pokiaľ ide o peniaze, konkrétne o päť miliónov eur z dotácií, Matovič sa správa ako stredoveký feudál. Nikto okrem neho nevie, čo urobil s miliónmi eur. Dosť neprehľadne vyzerá aj výročná správa Obyčajných (rok 2014). Vo finančnom majetku mala mať 2,5 milióna eur. V banke má pritom len pol milióna. Ďalšie dva milióny eviduje vo forme „cenných papierov“. Čo môžu byť aj zmenky. Pri zmenkách to funguje tak, že hotovosť (dva milióny) zmizne. A ostane krytá len „cenným papierikom“.

Ďalší fakt: od roku 2010 rodinnej firme Matovičovcov (RegionPress) klesajú aj tržby, aj zisky. Na druhej strane však tej istej firme z roka na rok rastie majetok. Z troch miliónov z roku 2012 na viac ako päť miliónov v roku 2014. Nárast o dva milióny eur. Za rastom firemného majetku je pritom hlavne rast na finančných účtoch firmy. Firma Matovičovcov si za dva roky zvýšila vlastný kapitál o dva milióny eur. A hotovostné prírastky uložila do banky (celkvo 2,8 milióna eur).

Matovič by mohol vysvetliť, kde sú dva milióny eur z jeho strany. A ako majetok jeho rodinnej firmy narástol o dva milióny. A mohol by to stihnúť skôr, ako bude musieť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.