Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Nebolo to tak dávno, čo premiér nasrdene búšil do súkromných dôchodkov. S bojovým heslom, že ide o zlyhanú pravicovú modlu, sa neohrozene pustil do ďalšieho kola pľundrovania druhého piliera. Teraz nám hrozí niečím lepším. Fascinujúce na tom je, že jednu z najvýznamnejších zmien v systéme urobila vláda „na tajňáša“ bez akejkoľvek verejnej diskusie – cez nenápadnú zmenu v zákone o dani z príjmu.

Nazýva sa to dlhodobé investičné sporenie. Pravidlá sú jednoduché. Do cenných papierov investujete váš zdanený príjem a všetky výnosy budú od dane oslobodené – za predpokladu, že nebudete investovať viac ako 3-tisíc eur ročne a že 15 rokov peniaze nevyberiete. V praxi ide o nádejnú alternatívu voči druhému aj tretiemu pilieru. Napríklad, ak si odložíte spomínaných 3-tisíc eur ročne (respektíve 250 eur mesačne) a priemerné ročné výnosy vášho portfólia dosiahnu konzervatívnych 5-percent, po 15 rokoch budete mať na dôchodok nasporených slušných 68-tisíc eur. Zjavná výhoda oproti podielovým fondom či druhému pilieru je, že sporiteľ môže mať nad svojím portfóliom úplnú kontrolu. Ak viete, čo robíte, alebo máte šikovného brokera, vaša súkromná nezdanená penzia môže byť podstatne štedrejšia. A na rozdiel od tretieho piliera ušetríte na správcovských poplatkoch.

Zatiaľ to nie je plnohodnotná obdoba firemných dôchodkových schém bežných na Západe. No je to lákavý krok správnym smerom. Prostredníctvom trojstranných dohôd medzi zamestnávateľom, zamestnancom a obchodníkom s cennými papiermi môžu firmy už súčasné pravidlá využiť na vytvorenie sociálneho či vernostného programu, ktorý bude zaujímavý najmä pre manažérov a kľúčových zamestnancov. Skrátka, zabudnite na všetky piliere. Smer umožnil menšiu revolúciu v skutočne súkromných dôchodkoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.