Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2013, 00:00

Komentár: Ako zarezať Asada tak, aby prežil

O dôkazoch sa tu veľa nehovorí. A už vôbec nie o tom, prečo Američania bojujú proti Asadovi.

Keď sa Američania rozhodujú pre „spravodlivú vojnu“, scenár býva rovnaký. Ukážu prstom na vojnové zverstvá. Nasleduje krátka mediálna masáž. A nakoniec príde rozhodnutie o obmedzenom leteckom útoku, ktorý je (vraj) namierený len na ochranu ľudí. Napríklad nešťastných Sýrčanov. Iste, iste...

O dôkazoch sa tu veľa nehovorí. A už vôbec nie o tom, prečo Američania vlastne bojujú proti Asadovi.

Áno, už bojujú. Spojené štáty sú vo vojne so Sýriou roky. Aj keď zatiaľ neoficiálne. Americká tajná služba cvičí a vyzbrojuje tisíce bojovníkov z celého arabského sveta – a posiela ich na bojisko. Do Sýrie. Kým sa im darí, Američania sú v úzadí. Keď povstalci začnú krvácať, vzniká požiadavka na úder amerického letectva. Takto to bolo v Líbyi. A takto to bude v Sýrii. Bez ohľadu na to, či sú chemické zbrane v reportoch CIA pravé alebo kreslené.

Skutočné motívy, prečo Američania bojujú proti Sýrii, sú dva. Prvým je bezpečnosť Izraela. Izrael a jeho spojenci podkopávajú každý režim, ktorý otvorene financuje a vyzbrojuje Palestínčanov a ich virtuálny národný štát. Druhý motív je geopolitický. Asad patrí k tým diktátorom, ktorí sa nenechali podplatiť Spojenými štátmi. Nie preto, že by mal pevný charakter. Jednoducho preto, že Asadovcov už roky podporujú mocnosti na osi Rusko, Irán, Čína. Hráči z druhej strany ringu.

Mimochodom, je pravdepodobné, že o odklad a precíznejšie plánovanie úderu proti Sýrii požiadal Obamu Izrael. Sýrski rebeli nie sú nijakí prozápadní osvietenci, ale horda neskúsených fanatikov odchovaných na antisemitizme. Záujmom Izraela – a amerických tajných služieb – je zachovávať rovnováhu síl medzi arabskými nepriateľmi. A grilovať ich v občianskych vojnách.

Teraz sa bude hľadať sadista, ktorý zareže Asada. Ale nežne – aby nevykrvácal a vládal predlžovať vojnu. Zatiaľ to vyzerá tak, že táto nechutná úloha padne na „mierotvorcu“ Obamu.

Dag Daniš
Dag Daniš, zástupca šéfredaktora HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.