Najväčšia politická šou sa začala. Američania odštartovali sériu primárok, na konci ktorej si demokrati a republikáni vyberú svojho nominanta na prezidenta. Áno, celé je to jedna veľká šou, ale v konečnom dôsledku je to dokonalá ukážka fungujúcej demokracie. A to i napriek tomu, že v Iowe musel na niektorých volebných zhromaždeniach demokratov rozhodnúť hod mincou. Pri pohľade na našich volených zástupcov by sme možno aj na Slovensku niekedy uprednostnili hod mincou.

Najdôležitejší odkaz pre našich politikov a najmä pre vládnu stranu Smer je, že víťaz nie je nikdy istý a prieskumy sa môžu dramaticky mýliť. Ak by platili prieskumy, tak Trump vyhrá s náskokom desiatich percent. On nielenže nevyhral, ale na tretieho Rubia mal k dobru iba jedno percento. Trump sa dlhodobo štylizoval do polohy víťaza, útočil hlava-nehlava na svojich oponentov, dourážal každého, koho mohol. Pokora prišla, až keď sa uzavreli volebné miestnosti a zrátali hlasy. Trumpovská arogancia zrazu zmizla a na scéne sa objavil nový pokorný Trump.

A práve tu by mohli spozornieť volební stratégovia Smeru. Navyše aj preto, že s nepríjemným prekvapením po zrátaní volebných hlasov už majú bohaté skúsenosti. Prvýkrát vo voľbách v roku 2002, keď nezabral Majster Poriadok. Potom v roku 2010, keď prekvapila Radičová. A naposledy v prezidentských voľbách, keď nepomohlo strašenie scientológiou. Smer sa naozaj nemusí báť, že by rovnako ako Trump skončil na druhom mieste. Nepríjemne ho však môže prekvapiť počet získaných percent. Tomu sa môže vyhnúť, ak s pokorou začne už pred voľbami, a nie až po nich ako Trump. Napríklad tým, že vypočuje sestričky a učiteľov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.