Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2015, 00:00

Dag Daniš: Náckovia v akcii

V sobotu mala byť v Bratislave demonštrácia proti imigrantom. Tí bystrejší už v predstihu vedeli, že nič také tu nebude. Jediné, čo sme videli, bolo stretnutie mestskej zberby. Zberby neonacistov, extrémistov a magorov.

Zberba má už od staroveku zopár vlastností, ktoré sa nemenia.1. Sú primitívni, sprostí a neúspešní. 2. Radi sa stretávajú a vytvárajú bandy – aby demonštrovali silu. V dave sa cítia silní, nadradení, neohrození... Je to ich svet, v ktorom pociťujú to, čo im v bežnom živote chýba – rešpekt. 3. Keď sa stretnú, menia sa z mentálne zaostalých a neúspešných povaľačov na „akčné skupiny“. Pod slovom „akcia“ si spravidla predstavujú demolovanie áut, hádzanie kameňov a útoky na slabších. 4. Na stretnutia využívajú akékoľvek zámienky: 14. marec, Rómov, imigrantov, futbalový zápas... 5. Obdivujú neslušných ľudí (diktátorov, buričov) a nenávidia slušných ľudí. Slušnosť považujú za slabosť. 6. Keďže sú to zakomplexovaní zbabelí slabosi, fascinuje ich sila. Radi sa hrajú na vojakov. 7. Keď sa akcia skončí, sú smutní. Zas sú z nich nuly, ktorých sa rodičia vypytujú, kedy si nájdu poriadnu prácu... Potom sa tešia na ďalšiu akciu.

Zberba patrí ku každej dobe, ku každému režimu a ku každému mestu. Pre spoločnosť je dôležité len jedno – nedovoliť jej, aby rástla. A na ich demonštrácie sily odpovedať rovnako – silou. Konkrétne policajnou silou. Zatýkaním, stíhaním, väzbou. Trestom a odvetou za každú výtržnosť a za každý útok. Mimochodom, Rímska ríša sa rozpadla presne vtedy, keď ulicu ovládla zberba. A keď jej vo veľkom začali nadbiehať „vodcovia ľudu“(v preklade demagógovia).

Na Slovensku môžeme byť zatiaľ pokojní. Zberba v sobotu neukázala silu, ale nízku, prízemnú úbohosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.