Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2013, 23:59

Ako prežiť rok 2014

Aby ste ťažký rok 2014 prežili čo najúspešnejšie a s plnšou peňaženkou, tu je niekoľko rád pre vás.

Ak ste zamestnávateľ, zamestnajte na dohodu 18-ročných a starších študentov. Za rok 2014 môžu zarobiť až 1908 eur bez toho, aby platili dane a odvody. Ako zamestnávateľ zaplatíte len symbolických 1,05 percenta do Sociálnej poisťovne.

Zamestnajte na dohodu dôchodcov. Ak ich príjem za rok 2014 nepresiahne 1901 eur, nebudú platiť daň. Ich odvody sú len štyri percentá, vy ako zamestnávateľ máte 19,8 percenta.

A ak zamestnáte dlhodobo nezamestnaných a ich mesačný príjem nepresiahne 539 eur, tak rok neplatia žiadne odvody a zamestnávateľ len 1,05 percenta do Sociálnej poisťovne.

Založte si živnosť. Pri novej živnosti platíte odvody do Sociálnej poisťovne najskôr až od 1. júla 2015.

Zamestnajte sa vo vlastnej firme na kratší úväzok. Pri práci na hodinu denne a pri plate 44 eur mesačne zaplatíte na zdravotné poistenie len 6,16 eura mesačne. Zároveň budete mať za lacný peniaz dôchodkové a nemocenské poistenie.

Nevyplácajte si podiely na zisku, ak ste zdravotne poistený na Slovensku.

Hity roka 2014: Prerušte živnosť na väčšiu časť roka. Ak už máte živnosť a nemusíte ju mať počas celého roka, živnosť prerušte – napríklad na 11 mesiacov. V zostávajúcom čase zarábajte. Počas pozastavenia živnosti neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne a ani ich nemusíte doplatiť spätne. Pritom na ďalší rok (2015) sa vymeriavací základ do Sociálnej poisťovne určí tak, ako keby ste mali živnosť celý rok. Takto môžete ušetriť 90 percent vašich odvodov do Sociálnej poisťovne.

Majte príjmy z autorských licenčných zmlúv. Autori diel chránených autorským zákonom (čo je napríklad aj počítačový program) neplatia z príjmov na základe autorskej licencie žiadne odvody. Platí sa len daň, pričom si môžu uplatniť paušálne výdavky (a ak majú aj živnosť, môžu si paušálne výdavky uplatniť osobitne aj zo živnosti, aj z autorských licencií, spolu až 10080 eur za rok).

Obchodujte so stratou. Od roka 2014 sa značne sťaží uplatňovanie straty za predchádzajúce roky. Obchody so stratou tak budú najväčším hitom roka 2014.

P. F. 2014

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.