Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2015, 00:00

Dag Daniš: Prevalcovaná Európa

Robert Fico má v jednej veci pravdu. Keď Grécko nevládalo splácať dlhy nemeckým a francúzskym bankám, Brusel organizoval jeden summit za druhým. Až kým si nevynútil radikálne riešenie – prevod gréckych záväzkov na daňových poplatníkov eurozóny... A keď tu teraz máme rozsiahlu utečeneckú krízu, ktorá rozvrátila hranice a schengenský systém, EÚ spí. Júnový summit nevyriešil nič. Prioritou boli opäť veritelia Grécka a ich peniaze. Nie utečenecká kríza, ktorá sa „riešila“ okrajovo. Potom sa dlho nedialo nič. A nakoniec prezident EÚ Tusk oznámil, že summit k utečencom, samozrejme, bude. V októbri.

Medzitým sa udiali vážne veci. Rakúsko jednostranne oznámilo, že zastavuje azylové konania. Aby bolo menej atraktívne pre imigrantov. Maďarsko jednostranne oznámilo, že na hranici schengenskej zóny postaví plot, ktorý má zastaviť prílev ilegálnych imigrantov. Británia jednostranne oznámila nulovú toleranciu k „ilegálom“. No a na druhej strane... Nemecko jednostranne ohlásilo, že bude prijímať všetkých utečencov, bez ohľadu na to, či sú legálni alebo ilegálni. A pri Sýrčanoch dokonca nebude rozlišovať medzi prenasledovanými utečencami a ekonomickými imigrantmi. Azyl má dostať každý Sýrčan – dozvedeli sa s prekvapením európske štáty. A prevádzačské mafie.

Schengenský priestor sa zvrhol na korzo pašerákov. A ilegálnych migrantov.

Celkom presne to vystihol minister Lajčák: Schengen je v troskách. A namiesto spoločných hraníc a spoločných pravidiel tu máme anarchiu.

Jednoducho: EÚ bola prevalcovaná.

Z tohto pohľadu obeťami nie sú imigranti. Obeťami sú členské štáty únie, ktoré so zdesením zistili, že ich dobre živený, mierne obézny Brusel, je v časoch skutočnej krízy – nezvestný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.