Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2015, 18:18

Dag Daniš: Zápas v Smere. Fico udrel na Kaliňákových ľudí

Vo Ficovom Smere zavládla dosť dusná nervozita. A strach, aký v strane doteraz nepoznali... Po páde Pašku, kamaráta oligarchu Širokého, prišiel ďalší, ešte tvrdší precedens. Zadržanie a väzba poslanca Smeru Jánoša za domáce násilie.

Ten je pritom v Smere považovaný za jedného z Kaliňákovych ľudí. Jánoš bol síce rozhodnutím súdu prepustený na slobodu, generálny prokurátor však tlačí na pokračovanie väzby - cez mimoriadne dovolanie na ministra spravodlivosti. Prokuratúra zároveň pritlačila na rozšírenie obvinenia Jánoša (za ďalší útok na manželku).

Jánoš žije vo zveráku. A v strachu, že skončí za mrežami. Toto ešte nehrozilo nijakému vplyvnému poslancovi Smeru. A spojencovi Kaliňáka.

Všetko riadi Ficov kamarát Čižnár

Je pritom veľmi pravdepodobné, že za tlakom na Jánoša je nepriamo predseda Smeru Fico. Po prvé, Jánoš sa musel vzdať poslaneckého mandátu, čo by bez tlaku vedenia neurobil. Po druhé, v Jánošovej kauze nekoná polícia, ale prokuratúra. A hlavne generálny prokurátor Čižnár. Ficov človek.

Najnovšie rozšírenie obvinenia neprišlo od vyšetrovateľov, ale na pokyn prokuratúry. Rovnako ako všetky ostatné úkony (stíhanie, žiadosť o väzbu, domové prehliadky...). Všetko zariaďovala prokuratúra.

Generálny prokurátor Čižnár to navyše celkom otvorene priznal: polícia nebola dostatočne aktívna a všetky úlohy vyšetrovatelia spravili až na pokyn prokurátora. Jednoducho: prišlo to na pokyn zhora.

Ficov posun k sile

Tento prípad potvrdzuje, že vo vedení Smeru sa veľa zmenilo. V najužšom okruhu dôvery okolo Fica už nie je ani obchodné krídlo Smeru (podnikateľ Široký s Paškom, podnikateľ Brhel s Kaliňákom), ani politické krídlo (Maďarič, Čaplovič).

Jadro moci sa posunulo k silovým rezortom. Fico dnes dôveruje hlavne dvom mužom. Valkovi, šéfovi tajnej služby. A Čižnárovi, generálnemu prokurátorovi. Stretávajú sa, radia sa, robia rozhodnutia. Aj také, kde padajú hlavy vplyvných figúr, ktoré sú naviazané na oligarochov.

Najskôr skončil Širokého kamarát Paška, po ňom Kaliňákov spojenec Jánoš.
Preto sú v Smere dnes nervózni nielen poslanci, ale aj podnikatelia z obchodného pozadia strany a oligarchovia. Fico, opretý o tajnú službu a generálnu prokuratúru, jasne demonštroval silu.

Kto je vlastne Jánoš

Exposlanec Jánoš nie je len malý arogantný zbohatlík, ktorý zastrašoval manželku... Jánoš je celkom vplyvná postava z obchodného pozadia Smeru.

Vozil sa na Audi v odhadovanej hodnote 100 tisíc eur. Užíval si luxusný byt v Bratislave v odhadovanej hodnote milión eur. V minulosti ho bulvárne denníky prichytili s hodinkami za 30 tisíc eur. Poslanec Jánoš pritom priznával len príjmy z parlamentu.

Pokiaľ ide o miliónový majetok, vyhovoril sa na svoju firmu Nertex. Táto firma s jedným zamestnancom pritom nezarába. Vykazuje straty. Jediné, čo má, je majetok v hodote asi milión eur. A k nemu eviduje dlhy v rovnakej výške. Čiže: Jánoš použil firmu na to, aby cez ňu prikryl svoj majetok. Na dlh... Neskôr podiely vo firme previedol na Patrika Válkyho z Dolnej Stredy. Války bol asistentom poslanca Jánoša.

Pri zbohatlíkovi Jánošovi môžeme mať podozrenia, že milióny eur nezarábal podnikaním, ale ako ,,vyberač" (provízií a sponzorských darov). Denník Plus 1 deň pred piatimi rokmi informoval, že už v roku 2003 sa údajne na Jánoša sťažovali kolegovia z okresnej organizácie Smeru v Prievidzi, že o sponzorských daroch ako okresný šéf strany nevedie dôslednú evidenciu.

Prípadom sa zaoberalo aj vedenie Smeru. Jánoša vtedy podržali. A jeho kritickí kolegovia v Smere skončili... Obrat prišiel až potom, čo sa mal Jánoš chvastať, že je dosť silný a dobre informovaný na to, aby mohol ohroziť ľudí z vedenia Smeru. Jednoducho: začal vyskakovať vyššie, ako sa patrí. Prišlo trestné oznámenie, že sa vyhráža manželke. Potom prišlo stíhanie, domová prehliadka, dokonca aj dočasná väzba.

O čo ide Ficovi

Podľa niektorých poslancov je kauza Jánoš dôsledkom vnútorného zápasu v Smere medzi Kaliňákovou skupinou, ktorá pravidelne cez médiá útočila na Pašku, a Paškovou skupinou, ktorá útočí na Kaliňáka a jeho ľudí. Tento zápas sa naplno rozhorel po tom, čo chcel Fico uniknúť zo Smeru - a zovretia oligarchov - do Prezidentského paláca. Kaliňák s Paškom súťažili o nástupníctvo a moc v strane.

Táto interpretácia udalostí ale nie je pravdepodobná. Nakoniec to vyzerá tak, že na Fica narazila aj Paškova skupina, aj Kaliňákova. Fico totiž po prehre v prezidentských voľbách neostal zlomený a pasívny. Naoapak, zmobilizoval sa. A zjavne sa rozhodol, že nedovolí, aby mu stranu ničili oligarchovia a zbohatlíci. A aby dopadol ako Mečiar alebo Dzurinda...

Preto po kauze predraženého CT padol Paška. A po kauze domáceho násilia aj Jánoš. Fico bojuje o udržanie popularity a moci v strane. S celkom silnými kartami - šéfom tajnej služby a generálnym prokurátorom ,,na ruke".

Hranice, ktoré vymeral Fico oligarchom a ich figúram, sú jasné. Nijaké škandály, ktoré by mohli oslabiť Smer a predsedu. A ak nejaké škandály prídu, premiér zasiahne a ukáže silu. 

Fico to robí dobre. Problém je len v tom, že tento zápas s vlastnými oligarchami, ktorí parazitujú na štáte, sa nedá definitívne vyhrať. Dá sa len ,,uhrať". Naoko. A dočasne. Mimochodom, kauza Paška aj kauza Jánoš dokazujú, že ak je v Smere strach, tak hlavne za dverami Roberta Fica.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.