06.03.2016, 02:42

Šokujúce výsledky volieb? Zlyhali všetci

Oslavy vo volebnom štábe Sme rodina.

Dobré ráno. Šokujúce výsledky nie sú (len) porážkou Fica, také sa jednofarebnej vláde stáva.

Sú vysvedčením výsledkov „štandardnej“ politickej triedy ako takej. „Normálnych strán“, teda s ideológiu, členstvom a štruktúrami bude v parlamente len tesná väčšina. Nemôžeme sem totiž rátať strany SaS, OĽaNO, Sme rodina a už vôbec nie kotlebovcov.

Nevyhnutným výsledkom teda musí byť buď veľká koalícia so Smerom alebo predčasné voľby.

Keďže do volebného rizika sa asi nikomu znova nechce, prinajmenšom únijné predsedníctvo stihneme s týmto parlamentom. Plusom je, že zistíme, do akej miery dokážu politici prekročiť svoj tieň a dohodnúť sa na zostavení akej-takej vlády.

Kotleba pri tom byť nesmie, Sulík a Matovič asi chcieť nebudú, lebo veď Smer je fuj, nech robotu za nich odvedie niekto iný. Mínusy sú zjavné, extrémisti dostanú príležitosť budovať si popularitu z parlamentnej opozície.

A skúsme ešte odvážnu predpoveď (také väčšinou nevychádzajú). Volebný výsledok poskytuje Ficovi elegantnú únikovú cestu z politiky.

Na čele širokej koalície by totiž byť nemohol, takže by ho zastúpil povedzme Maďarič. Čo by unavenému Ficovi umožnili stiahnuť sa so štátotvorným gestom granda, ktorý uprednostní blaho národa pred vlastnou kariérou. Veď ona sa mu nejaká funkcia ešte nájde.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.