Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2016, 21:58

Kaliňákovo účtovníctvo

Kaliňákovo účtovníctvo
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Predstavte si nasledujúci scenár: S kamarátmi sa rozhodnete podnikať s nehnuteľnosťami. Z banky si požičiate peniaze a vrazíte ich do stavby luxusnej budovy. Prenajímate v nej byty, z čoho firme pritekajú na účet peniaze. Jedného dňa si spolu s kamarátmi poviete, že si peniaze vrazené do firmy vezmete späť. Nemusí ísť o žiadne tunelovanie firmy. Tá to môže finančne ustáť.


Potiaľto by to bolo v poriadku. Ak by nešlo o investíciu stíhaného podnikateľa Ladislava Bašternáka, exministra Jána Počiatka a Mareka Turčana, ktorý je blízky ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. No diskusia by sa nemala zvrtnúť na to, či je účtovníctvo firmy spriaznenej s dvoma vrcholovými politikmi v poriadku, alebo nie. Pointa je inde. Ministri obchodovali s kontroverzným podnikateľom, ktorý má toho „na rováši“ viac než len pokuty za parkovanie. Polícia ho vyšetruje z podvodov s vratkami na dani z pridanej hodnoty. Podnikal s ním Ján Počiatek, ktorý mal ešte ako financmajster pod palcom aj finančnú správu, ktorá kontroluje vratky DPH. A podnikal s ním aj Robert Kaliňák. Ktorý má pod sebou samotnú políciu. Kaliňáka tak budú vyšetrovať jeho vlastní podriadení.

No späť k účtovníctvu. Aj keď majú odborníci na niektoré body Kaliňákovej verzie vyplácania peňazí z B. A. Haus odlišný názor, účtovne to môže byť napokon čisté. Až na jeden tieň, ktorý na celý biznis vrhá nový zákon o spoločnosti v kríze. Podľa nej firma v problémoch nemôže spriazneným osobám vyplácať peniaze. To, či B. A. Haus porušila zákon, keď Kaliňákovi pristáli na konte peniaze, by sme však vedeli až vtedy, keby bola ochotná ukázať verejnosti tohtoročné účtovníctvo. Tak teda: Hádajme, ktorý termín si na tento počin firma vyhradí vo svojom kalendári.

Takto vyzerali protesty, ktoré vyvolala kauza okolo ministra Kaliňáka

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.