Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2016, 00:00

Ruská propaganda na Slovensku: Kompletnú lobotómiu vyžaduje i spôsobuje

Ruská propaganda na Slovensku: Kompletnú lobotómiu vyžaduje i spôsobuje
Zdroj: TASR/AP

Neexistuje horší trest, ako sledovať propagandu z Kremľa. Ani pre Slovenskú informačnú službu. Ohrozenie možno nie je fyzického charakteru, no dosahy na duševné zdravie sú neodhadnuteľné. Treba dúfať, že tajná služba si je rizika vedomá. A nasadila svojich najviac mentálne obrnených príslušníkov. Problematika si to vyžaduje. 

Sovietsky guľometník

Najrozšírenejšia forma prokremeľskej propagandy totiž u nás rafinovanosťou pripomína premotivovaného sovietskeho guľometníka. V online priestore ostreľuje všetko možné, všetkým možným i nemožným. Ráno anonymné portáliky zverejnia fotografiu, na ktorej Hitler objíma asi sedemročnú Merkelovú. Nikto nerieši, že kancelárke by dnes ťahalo na osemdesiatku. Na obed vypália desať dôkazov o tajnom spojenectve USA a islamského štátu. Pričom jeden popiera druhý. A večer sa zjaví malebná snímka z Krymu, ktorý očividne prežíva zlatú éru. Teda, ak „pozdrav z Krymu“ nepreženiete Googlom a nezistíte, že fotka po internete koluje od roku 2009. 

Všetky tri príklady sú z praxe. A krásne vykresľujú najnižšiu a zároveň najčastejšiu formu propagandy. Na prvý pohľad jednoduchá, na druhý prekvapivo účinná. Jej cieľom totiž nie je presvedčiť, ale spochybniť. Všetko a všetkých.

Vyšší level ovplyvňovania verejnej mienky je zriedkavejší a o to nepríjemnejší. Splieta pravdu a nepravdu do uveriteľného celku. Ilustračný príklad? Krajiny NATO sa pred necelými dvadsiatimi rokmi zaviazali nezvyšovať vojenskú prítomnosť na východnej hranici. A teda každý jeden vojak aliancie, čo tam dorazí, je porušením dohody a (!) provokáciou Ruska. Tretina tvrdenia pravdivá, zvyšok úplne mimo. Z mnohých dôvodov. No stačia dva. Momentálne je zastúpenie vojenských jednotiek v strednej Európe a v pobaltských krajinách hlboko pod stavom z roka 1997. Druhý, len ťažko sa nájde záväzok tej istej dohody, ktorý by ruská strana už neporušila. No vysvetľujte to v diskusii pod článkom. 

Bývalí i súčasní

Monitorovať prokremeľskú propagandu má určite význam. No predstavuje len prvý krok. Spraviť druhý zrejme nie je v ľudských silách - skonfrontovať dva odlišné svety. Realitu a ruskú realitu. Aspoň k najnebezpečnejším nepravdám poskytnúť fakty a súvislosti. Tak, aby sa každému nechal voľný priestor pre vlastný názor. Človek nemusí byť zapálený priaznivec Spojených štátov, no mienku by si nemal vytvárať na základe scestných obvinení zo spolupráce s teroristami či ešte scestnejších tvrdeniach o porušovaní dohôd. Každý má právo byť euroskeptik, no nie preto, že sa aktuálne najvýraznejšej postave Európskej únie podsúvajú nacistické korene. 

Lenže obviniť jednou absurdnou vetou je stokrát ľahšie ako obvinenie vyvrátiť zdĺhavou analýzou. A v Kremli to dobre vedia. Preto primitívnejšia forma ich propagandy často kompletnú lobotómiu u svojho publika nie len vyžaduje, ale i spôsobuje. A na vlnách vyššej formy sa zas veľmi často a veľmi hlúpo snažia zviesť i viacerí slovenskí vrcholoví politici. Bývalí aj súčasní. Ťažko povedať, čo je horšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.