Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2016, 00:00

Hurá, bude vojna

Robert Fico a Andrej Danko
Zdroj: TASR/M. Svítok

Nie, nie, tento komentár nebude o napínavej geopolitickej situácii, má sa na mysli iná, vnútropolitická vojna, konkrétne medzi Smerom a SNS. Prieskum agentúry AKO totiž na číslach pekne ilustruje zdroj najväčšieho politického konfliktu. Prirodzene, ide o súperenie Andrejom Dankom revitalizovanej SNS a vo voľbách zraneného, ale stále mocného Smeru. Národniari sú totiž najobľúbenejšou „druhou“ stranou a navyše kradnú voličov najmä Smeru, takže pomýšľajú na prebratie jeho pozície hegemóna. Také niečo musí byť pre Roberta Fica desivá predstava. Zniesol, keď ho porazil Vladimír Mečiar či Mikuláš Dzurinda, ale Danko? Danko?! To teda nie.

Iste, voliči sa prelínajú aj v prípade OĽaNO a SaS, ale ich zápas bude výrazne mäkší, lebo hrajú o oveľa menší bank. Tie strany vo svojom DNA nemajú ako kľúčovú ambíciu vládnutie, preto nie je príliš dôležité, aké konkrétne percentá uhrajú. To Fico a Danko chcú zvádzať boj o ďalšie premiérstvo. Smer potrebuje svojich voličov presvedčiť, že je pevný a mocný, so silným lídrom. Fico je po slabšom výkone počas leta opäť v štátotvornej forme a snahu pevne sa zabarikádovať na čele straníckeho pelotónu jasne demonštruje nová kampaň Smeru.

Danko napriek istému, ehm, povedzme že rečníckemu deficitu, disponuje brutálnym mocenským inštinktom, je hladný, neopozeraný a prijateľný prakticky pre všetkých. Cez RTVS už testuje, kam sa dá zájsť a kým nedostane po prstoch, bude v tom iste pokračovať. Niet pochybností o tom, že to vedia aj v Smere a už chystajú nejakú formu protiofenzívy. Ako poznamenal prvý slovenský spin doctor Sergej Michalič, na úrade vlády už sa sformoval komunikačný tím, akoby sa chystala operácia Púštna búrka. Nuž, asi sa chystá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.