Svetlá, kamera, klapka, akcia! A nebude to len taká obyčajná, radová akcia – vládny Smer nám ústami Roberta Fica v pondelok sľúbil dokonca celý Rok akcie. Ako totiž ústami Roberta Fica hlása nový komunikačný manuál Smeru, najlepšia hrádza proti extrémizmu a diletantom sa postaví, keď ľudia dôverujú vládnej štruktúre, že hospodárske výsledky sa pretavia do každodenného života. A aby sme vládu nepodozrievali z tárania, hneď ponúkla za priehrštie opatrení – Robert Kaliňák zabezpečí pochôdzkarov do rómskych osád, digitálny líder Peter Pellegrini dotiahne internet aj do Zaježovej a sociálny mág Ján Richter vyrovná nespravodlivo nízke penzie starodôchodcov. Pri poslednom opatrení sa oplatí pristaviť.


Niežeby sme totiž Richterovo opatrenie chceli kritizovať, naopak. Kverulant by sa však mohol spýtať, prečo toto rozhodnutie prichádza 11 rokov po tom, čo Smer prvýkrát nastúpil do vlády. Bradatejší pamätníci totiž vedia, že vyrovnávanie rozdielov a zavedenie minimálneho dôchodku mal Smer už vo volebnom programe v roku 2006 – ibaže na ne donedávna akosi nezvýšil čas. Výsledkom je, že dorovnania sa podľa Richtera dožije 120-tisíc, teda len zlomok z ukrivdených dôchodcov. Pravda, dá sa vyhovárať na krízu či vládne intermezzo Ivety Radičovej, ale čo malo byť pre sociálnu demokraciu prioritou, ak nie podľa nej nespravodlivo nízke dôchodky?


Samozrejme, nie každý občan je taký kverulant. Optimistickejšie naladený občan sa teší, že Smer napokon pálčivé problémy skutočne vyrieši – a tí šťastnejší a odolnejší z nás sa toho dokonca dožijú! Čo už, hádam sa potešia aspoň naše deti, ktoré sa azda jedného dňa dovezú po diaľnici až do nesmierne vzdialených Košíc.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.