16.03.2017, 14:22

Ako Fico urobil politicky smrteľné salto

Robert Fico
Zdroj: TASR/A. Galica

„Neviete, čo chcete. Keď nekonáme, tak nás kritizujete, že nekonáme. Keď konáme, tak to začínate spochybňovať,“ odpovedal premiér Robert Fico na otázku, či sa podľa neho dajú zločiny zabetónované Mečiarovými amnestiami po toľkých rokoch ešte vôbec objasniť. Preložené do bežnej reči: buďte radi, že ste radi. Ale áno, človek, ktorý je za zrušenie amnestií a premiér mu dal nádej, sa v tom možno nemá potrebu hlbšie špárať.

Napriek tomu sa dá na vec pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Ako je možné, že vyštudovaný právnik s niekoľkoročnou praxou, ktorým Fico je, pevne stojaci za jedným právnym názorom takmer 20 rokov, tento svoj názor za pár dní radikálne zmenil, pričom sa v našom práve ohľadne tejto problematiky nič nezmenilo?

Tak sa pozrime na to, aký postoj zastával Fico doteraz. Dlhodobo tvrdil, že amnestie považuje za amorálne, ale z právneho hľadiska za nezrušiteľné.

„Každý, kto prichádza s návrhom na zrušenie amnestií, by mal vrátiť diplom právnika. Amnestie sú nezrušiteľné.“ (leto 2006)

„Ak by bolo možné zrušiť amnestiu, ktorú vydáva hlava štátu, tak úplne poškodzujeme právnu stabilitu a istotu v existujúcom právnom systéme“ (september 2008)

„Koho to dnes zaujme, keď si päťstoprvýkrát prečíta v denníku Sme moju odpoveď na amnestie, že prijatie amnestií bol samozrejme morálny suterén a že návrh na zrušenie je morálny suterén.“ (júl 2011)

„Na túto tému nebudem meniť svoje postoje, nerobím politicky smrteľné saltá.“ (22. október 2016)

Keď sa 1. marca 2017 objavil prieskum, v ktorom bolo až 63 percent ľudí za zrušenie amnestií, Fico až podivuhodne rýchlo zabudol na to, za čím pevne stál dlhé roky. Prispôsobil sa verejnej mienke a už 15. marca predstavil návrh, ako ich zrušiť. Niet sa čo čudovať, stačí sa pozrieť na súboj pred voľbami v roku 2016. Keď si vtedy verejná mienka pýtala boj proti migrantom, Fico ju kŕmil až do prejedenia.

Náš premiér má jednoducho prst na tepe doby. Dnes je sociálny demokrat, za komunizmu bol komunista. Čím by bol býval v iných režimoch, nechajme radšej na Maticu slovenskú, tá má tvorbu alternatívnej reality v obľube. Ficovi však nie je čo závidieť, nie je predsa jednoduché prispôsobiť sa vrtošivým náladám voličov. Predstavme si ten zmätok na Úrade vlády, ak si raz takto vehementne budú pýtať zlepšenie života na Slovensku.

Pozrite si aj tlačovku, na ktorej Fico spolu s Bélom Bugárom a Andrejom Dankom predstavili koaličný návrh, ktorý má viesť k zrušeniu amnestií:

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.