Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2017, 13:17

Vietor zmeny pod Víťazným oblúkom

Vietor zmeny pod Víťazným oblúkom
Zdroj: Reuters

Investori na celom svete si včera večer vydýchli. Francúzskym prezidentom sa stal centrista Emmanuel Macron, do ekonomických reforiem ktorého vkladajú nádeje milióny Francúzov. Politickú oponentku Marine Le Penovú v druhom kole prezidentských volieb zdolal zdrvujúco, takmer dvojtretinovou väčšinou.

Finančné trhy privítali správy o Macronovom víťazstve s úľavou a euro dokonca voči doláru poskočilo na polročné maximum. Dokonca aj japonský akciový index Nikkei z Macrona profitoval, keď pondelkové obchodovanie uzavrel s viac ako dvojpercentným ziskom na najvyššej úrovni od decembra 2015. Na menových trhoch však už dnes nadšenie vyprchalo. Reakcia trhov na víťazstvo v prvom kole bola omnoho razantnejšia, keď euro poskočilo o viac ako dve percentá. Aj na vrchole včerajšej eufórie bolo zhodnotenie eura len štvrtinové.

​Politického novica Macrona teraz totiž čaká ťažká úloha. Obnoviť zašlý lesk a slávu prezidentského úradu, kde sa pred ním striedali ľudia ako nedotknuteľný elitár Francois Mitterand či hyperaktívny Sarkozy. Najlepším liekom na akútny nedostatok dôvery je riešenie problémov ľudí, predovšetkým vysokej miery nezamestnanosti v regiónoch. Zvýšiť flexibilitu na trhu práce však v kontexte Francúzska znamená radikálne reformovať zákony, a tam je Macronova pozícia slabšia. Tri z piatich hlavných odborových zväzov sú ochotné nejaké reformy trhu práce podporiť, dve sú radikálne proti.

​Macronov vodcovský štýl údajne pripomína skôr kontemplatívnu rolu predsedu predstavenstva ako rolu akčného riaditeľa vo firme. Jeho štýl dokumentuje to, že na večeru do parížskej Brasérie pozval po prvom kole volieb celý svoj volebný štáb. To síce naznačuje, že Macron oceňuje prácu svojho tímu a jej ovocie je ochotný zdieľať s ostatnými, elitárstvu vo forme zábavy pre vybraných za spustenou oponou by sa mal vyhýbať. To je totiž presne to, čo naháňa body populistom.

Vo svetle najdôležitejších výziev stojacich pred francúzskou a európskou politikou je Macronovo víťazstvo nesmierne dobrou správou. V porovnaní s Le Penovou predstavuje umiernenosť a politickú, ako aj hospodársku kontinuitu. Svoju pozíciu postavil na ruinách tradičných politických strán, ktoré Francúzsko spravovali tri desaťročia, a preto si môže dovoliť odklon od tradicionalizmu a krajinu reformovať podľa svojich predstáv. Vietor zmeny zavial pod Víťazným oblúkom v Paríži. Le Penovej nezmieriteľný postoj k euru či vyjednávanie s Veľkou Britániou o podmienkach brexitu vo farbách Európy by totiž boli pre svet pohromou. ​

​Pozrite si aj profil Emmanuela Macrona:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.