Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2017, 00:00

Jozef Mihál: Ešte váhate s tou živnosťou?

Dnes píše

Jozef Mihál
Zdroj: Peter Mayer

Ešte ste si nezaložili živnosť? Pri súčasných problémoch koalície síce nie je jasné, kto si má pripísať zásluhy na zvýšení paušálnych výdavkov pre SZČO na 60 percent príjmu a súčasne maximálne 20-tisíc eur ročne – ale vy to využite. Platy rastú, dane a odvody, žiaľ, ešte viac, a tak si zopakujme, že snaživý zamestnanec s hrubou mzdou 2-tisíc eur mesačne zaplatí na odvodoch 268 eur, na dani z príjmu 272 eur a jeho čistý príjem je 1 460 eur. Jeho zamestnávateľ pritom odvedie na odvodoch ďalších 700 eur.

Ak si tento zamestnanec založí živnosť a dohodne sa s bývalým zamestnávateľom na mesačnej odmene 2 700 eur (jeho predošlá hrubá mzda + odvody zamestnávateľa), tak na základe ročného zúčtovania a daňového priznania (ak si uplatní paušálne výdavky) zaplatí mesačne do zdravotnej poisťovne asi 102 eur a jeho daň bude v prepočte na mesiac 126 eur. Čistý príjem sa mu zvýši na 2 472 eur, čo bude o 1 012 eur viac, ako keď zostane v pracovnom pomere. Áno, o tisíc eur viac.

Začínajúci živnostník má v Sociálnej poisťovni ročné odvodové prázdniny. Ak si teraz založíte živnosť a do konca roka 2017 váš hrubý príjem na živnosť presiahne sumu 5 472 eur, začnete odvody do Sociálnej poisťovne platiť od 1. 7. 2018. Ak využijete možnosť odkladu podania daňového priznania za rok 2017, odvody do Sociálnej poisťovne začnete platiť až od 1. 10. 2018.

Čo potom, keď už budete musieť platiť aj do Sociálnej poisťovne? Ak budete podnikať napríklad v poradenstve, určite nebude problém vašu živnosť šikovne pozastaviť. Počas pozastavenia živnosti sa odvody do Sociálnej poisťovne neplatia.

Dostávame sa späť na začiatok – aj pri pozastavení živnosti je strop pre paušálne výdavky 20-tisíc eur bez ohľadu na to, či ste mali živnosť celý rok otvorenú alebo povedzme 11 mesiacov pozastavenú. To je ďalšia príjemná novinka roku 2017 – ešte vlani bol strop pre paušálne výdavky pri pozastavení živnosti krátený.

Ešte jednoduchšie ako živnostníci to majú napríklad autori softvéru. Pri príjmoch na základe autorských licenčných zmlúv je problém s odvodmi „vybavený“ jednoducho – z týchto príjmov sa žiadne odvody neplatia. Pritom aj tu je možné uplatniť si 60-percentné paušálne výdavky, až do limitu 20-tisíc eur ročne.

Pekný zvyšok leta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.