10.08.2017, 00:00

Generáli dobýjajú Biely dom

Analýza Reuters

Americký prezident sa na rozdiel od svojich predchodcov cíti v kruhu armádnych dôstojníkov pohodlne.
Zdroj: Reuters

Keď sa šéfa Úradu pre manažment a rozpočet Micka Mulvaneyho pýtali, prečo prezident Donald Trump vymenoval bývalého dôstojníka námorníctva Johna Kellyho za vedúceho personálu Bieleho domu, Mulvaney ponúkol jednoduché vysvetlenie: „Viete, že prezident rád spolupracuje s generálmi.“

V tomto divokom, svojráznom Bielom dome je rozrastajúca sa skupinka bývalých vojenských vodcov jediná, ktorá dokáže fungovať, prežiť a dokonca prosperovať. Prezident čoraz viac dôveruje ich disciplíne, lojalite a schopnosti ovplyvňovať a ovládať svojich podriadených.

Triumvirát najrešpektovanejších generálov (bývalý člen námorníctva James Mattis je ministrom obrany, slúžiaci vojenský generálporučík H. R. McMaster je poradcom pre národnú bezpečnosť a bývalý minister vnútornej bezpečnosti Kelly) tvorí politické srdce vlády. Keďže Kelly riadi dennodenný chod Bieleho domu namiesto bývalého predsedu republikánov Reincea Preibusa, vplyv vojakov bude čoraz viac prekračovať medze zahraničnej a bezpečnostnej agendy a zasahovať do vnútropolitických záležitostí.

Nádejou je, že velitelia vnesú do vlády dávku zdravého rozumu a skúseností. Kritici im zas vyčítajú, že môžu spolitizovať ozbrojené sily a dodať dôveru prezidentovi, ktorý si ju nezaslúžil. Pravdou je, že dôstojníci sú jedinými postavami, ktorým Trump dôveruje, ktoré rešpektuje a pri ktorých sa dá aj reálne očakávať, že ich bude počúvať.

Dlhá tradícia
Vojenské velenie je súčasťou americkej politiky od čias Georgea Washingtona. Generáli Dwight Eisenhower a Ulysses Grant to dotiahli až do Oválnej pracovne. V nedávnom období však nebolo toľko vojenských postáv vo vrchných etážach moci.

K ďalším vojakom, ktorí získavali dôležité posty, patrí bývalý generál Anthony Zinni, ktorý bol vymenovaný za vyslanca pre riešenie krízy v Katare. Jeho vymenovanie sa stretlo s pochvalami v regióne i vo Washingtone, už aj preto, že mnohé posty na ministerstvách vnútra a obrany ostávajú nenaplnené.

Niektorí aktéri sa nevyhnutne dostávajú pod pol

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.