24.08.2017, 00:00

Zelená revolúcia v Číne má globálne presahy

Budúcnosť energetiky budú určovať dopyt a technológie pochádzajúce z Ázie.

solárne panely
Zdroj: Reuters

Čína do roku 2020 plánuje do obnoviteľných zdrojov investovať 360 miliárd dolárov a zrušiť výstavbu 85 uhoľných elektrární. Už v marci prekonala oficiálne ciele využívania čistých zdrojov energie a zaviedla nové opatrenia na znižovanie závislosti od uhlia.

Krajina stojí v centre energetickej transformácie, poháňanej technologickým pokrokom a klesajúcimi cenami obnoviteľných zdrojov. Čínsky podiel na svetovom dopyte po energii rastie, čiže hospodársky posun k službám a spotrebe pretvorí aj globálny sektor zdrojov.


Spotrebu surovín znižuje aj rastúca efektivita rezidenčných, priemyselných a komerčných budov i nižší dopyt po energii v doprave vďaka nástupu autonómnych vozidiel a zdieľania áut. Ak bude rýchle zavádzanie nových technológií pokračovať, primárny dopyt po energii by, podľa správy McKinsey Global Institute, mal vyvrcholiť v roku 2025.


Rast dopytu po energii sa síce spomaľuje, ale podiel Číny narastá. Do roku 2035 by mohla predstavovať 28 percent svetového primárneho dopytu po energii v porovnaní so súčasnými 23 percentami, kým USA by mali klesnúť na 12 z aktuálnych 16 percent.


Čína výrazne znižuje využívanie zdrojov: medzi rokmi 1980 a 2010 ekonomika narástla 18-násobne, ale spotreba energie iba päťnásobne. Obnoviteľné zdroje

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.