Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2017, 00:00

Priemysel 4.0 je len prelud

Netreba nové dotačné schémy, stačí, keď štát nebude stáť v ceste inováciám.

Priemysel 4.0 je len prelud
Zdroj: Dreamstime

Dotácie. Daňové výhody. Plán investičných stimulov. A možno aj nová organizácia. To všetko a ešte oveľa viac navrhuje česká iniciatíva Priemysel 4.0. Odvoláva sa na nástup štvrtej priemyselnej revolúcie. Háčik je v tom, že k žiadnej takej revolúcii nedochádza. Vyspelý svet čelí situácii, akú nepamätá: rast produktivity sa spomaľuje tak, že v rokoch 2005 až 2015 bol pomalší ako v rokoch 1890 až 1913 a je dramaticky pomalší ako počas celého 20. storočia. V Nemecku rastie produktivita od roku 2005 zhruba 18-krát pomalšie ako v rokoch 1950 až 1975.


Produktivita je svojím spôsobom najdôležitejší ekonomický ukazovateľ. Čím väčšiu hodnotu vyprodukujeme, tým bohatšia je ekonomika. Ekonóm Robert Gordon predpovedá, že kým v polovici dvadsiateh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.